Młodzi prawnicy-europeiści nagrodzeni w konkursie "Luminarz"

Absolwentka FASCYNACI UNIJNYCH PARAGRAFÓW

Zwycięska praca dotyczyła \"Egzekucji uprawnień jednostki wynikających z prawa wspólnotowego przed sądami krajowymi w sytuacjach naruszenia ich przez państwa członkowskie\".

Drugie miejsce zajęła Magdalena Rabsztyn z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza http://www.amu.edu.pl w Poznaniu, która napisała pracę \"Obowiązki informacyjne przy zawieraniu umów w drodze elektronicznej wymiany informacji w prawie niemieckim i polskim w świetle dyrektywy w sprawie handlu elektronicznego\".

Jury przyznało także dwie trzecie nagrody:

* Maciejowi Taborowskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego http://www.uw.edu.pl - za pracę \"Pojęcie +Sądu+ lub +Trybunału+ organu sądowego w rozumieniu art. 234/177 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską\"

* i Magdalenie Jagiełło z Uniwersytetu Jagiellońskiego http://www.uj.edu.pl - za pracę \"Obowiązki państwa członkowskiego Unii Europejskiej wynikające z międzynarodowej umowy mieszanej\".

Trzy wyróżnienia otrzymali:

* Bogdan Srebro z Uniwersytetu Jagiellońskiego,

* Joanna Pycio z Uniwersytetu Łódzkiego http://www.uni.lodz.pl/

* i Michał Deja z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Konkurs, jak podkreślają jego organizatorzy, ma na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych prac magisterskich z zakresu prawa wspólnotowego, promowanie młodych prawników, którzy specjalizują się w prawie wspólnotowym i promowanie idei wspólnoty europejskiej.

Rywalizacja jest przeznaczona dla absolwentów studiów dziennych i wieczorowych wydziałów prawa i administracji polskich uczelni, którzy są autorami prac magisterskich porównujących prawo polskie i wspólnotowe.

Prace te dotyczyć muszą w szczególności m.in.:

* historii i rozwoju prawa europejskiego,

* organizacji europejskich,

* instytucji i procedur europejskich,

* źródeł i zasad prawa europejskiego,

* instrumentów prawnych realizacji wspólnych polityk,

* sądowej ochrony praw osób fizycznych

* i instrumentów prawnych rynku wewnętrznego.

W tegorocznej edycji wzięło udział 15 absolwentów prawa, którzy obronili prace magisterskie w roku akademickim 2002-2003.

W jury konkursu zasiedli pracownicy naukowi lub członkowie Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk http://www.inp.pan.pl/ i przedstawiciele Kancelarii Prawniczej White&Case http://www.whitecase.pl/

Patronat merytoryczny sprawował dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN prof. Władysław Czapliński, a patronat honorowy - dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego http://www.uksw.edu.pl/wydzialy/prawo/ prof. Cezary Mik oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej http://www.ukie.gov.pl/

Organizatorami konkursu są Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA http://www.elsa.org.pl/ Warszawa i Kancelaria White&Case.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

29 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Mądre Książki Roku 2024: o komórkach ludzkiego ciała i historii Polski dla dzieci

  • 21.05.2025. Prof. dr hab. inż. Joanna Barłowska (L) i rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (P) podczas uroczystości wręczenia prof. Joannie Barłowskiej tytułu Doktora Honoris Causa, 21 bm. na Politechnice Bydgoskiej w Bydgoszczy.  PAP/Tytus Żmijewski

    Wybitna zootechnik prof. Joanna Barłowska doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera