22-23 listopada, Bełchatów, Hotel \"Sport\" - seminarium Tematyka seminarium będzie dotyczyła nowych technologii opracowanych przez Politechnikę Łódzką i wdrażanych w BKPPT (jak np. azotonasiarczanie gazowe, warstwy nanodiamentowe) oraz możliwości wdrożenia w przemyśle innych technologii z PŁ (np. technologii z wykorzystaniem laserów, ekologicznych metod wytwarzania interaktywnych włókien celulozowych, nowych technologii wyrobów włókienniczych, pokryć diamentowych).
Przedstawione zostaną także możliwości wsparcia finansowego i merytorycznego z Funduszy Strukturalnych, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy zainteresowani wdrożeniem.
Udziałowcami BKPPT Sp. z o.o. są:
* Gmina Miasto Bełchatów http://www.belchatow.pl/
* Fundacja Rozwoju Gmina Kleszczów http://www.kleszczow.pl/
* Elektrownia \"Bełchatów\" S.A. http://www.elb.pl/
* Kopalnia Węgla Brunatnego \"Bełchatów\" S.A. http://www.kwb-belchatow.pl/
* Gmina Kluki http://www.kluki.pl/
* oraz Politechnika Łódzka.
W kwietniu b.r. Spółka Bełchatowsko-Kleszczowski Park Przemysłowo-Technologiczny została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. W 2004 roku do Spółki przystąpił kolejny udziałowiec Gmina Rząśnia.
Podstawowym zadaniem działalności BKPPT jest przełamanie monokulturowego charakteru bełchatowskiego przemysłu, doprowadzenie do gospodarczego wzrostu regionu i zmniejszenia bezrobocia.
Spółka administruje tereny pod inwestycje przekazane przez udziałowców BKPPT. Są one podzielone na cztery strefy:
I – Obszar Bełchatów I (Strefa Czapliniecka i Ciepłownicza),
II – Obszar Bełchatów II (Strefa Kopalnia i Elektrownia),
III – Obszar Kleszczów,
IV – Obszar Kluki.
Zadaniem Spółki jest również pozyskiwanie inwestorów, którzy będą tworzyć miejsca pracy w powiecie bełchatowskim.
Już kilka firm nawiązało współpracę z Parkiem. Fabryka Osi Napędowych z Radomska i ZP \"Mechanika\" Sp. z o.o. z Mińska korzysta z usług Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W zaadaptowanym budynku hali warsztatowej przy ul. Ciepłowniczej 5 uruchomiono właśnie technologię utwardzania metali. Usługi wykonywane są za pomocą metody tzw. azotonasiarczania gazowego, opracowanej przez naukowców z Politechniki Łódzkiej.
W sierpniu b.r. Spółka przygotowała koncepcję inwestycji utworzenia w ramach Parku Inkubatora Technologicznego.
Oferta Inkubatora będzie skierowana w pierwszej kolejności do przedsiębiorstw zakładanych przez absolwentów, doktorantów, młodych pracowników naukowych PŁ i innych uczelni z regionu Łódzkiego, pracowników firm z regionu, którzy utracili pracę z powodu restrukturyzacji przedsiębiorstw rozpoczynających działalność bazującą na nowych technologiach oraz innych przedsiębiorstw strategicznych.
Na realizację inwestycji utworzenia Inkubatora Technologicznego na terenie BKPPT Sp. z o.o. w sierpniu b.r. został złożony wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.3. Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP). W październiku b.r. otrzymaliśmy od Agencji Rozwoju Przemysłu http://www.arp.com.pl/ oficjalne zawiadomienie o zatwierdzeniu projektu do udzielenia dofinansowania ze środków SPO-WKP.
18 listopada 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.