Obrońcy przyrody działają z egoistycznych pobudek

Ochotnicy angażujący się w walkę o ochronę dzikiej przyrody często
robią to raczej dla siebie niż dla dobra środowiska. Ale
kanadyjscy ekolodzy, których badania przyniosły taki wynik,
przekonują, że to nic złego.

Ankietę przeprowadzono wśród ludzi zaangażowanych w ochronę rzadkiego gatunku ptaków, jaskółczaka modrego. Osoby, które na swych posesjach udzielają jaskółczakom gościny, budując i nadzorujące specjalne budki dla ptaków, zapytano o motywy zaangażowania w tę akcję.

Zdecydowanie częściej niż chęć pomocy bezbronnym stworzeniom lub potrzeba zachowania gatunku dla przyszłych pokoleń, padały powody egoistyczne, nie altruistyczne. Wymieniano np. radość z obcowania z przyrodą, sposób na nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, rozwój osobisty i uczucie spełnienia.

Zdaniem profesora Glena Hvenegaarda z Uniwersytetu w Albercie, który przeprowadzał ankietę, uzyskane informacje mogą pomóc organizacjom ekologicznym pozyskiwać nowych członków. SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera