Chiński smog może być korzystny dla środowiska

Kwaśne deszcze mogą zmniejszać chińską emisję gazów
cieplarnianych. Taki nieoczekiwany plus trapiącego Chiny smogu
odkryli naukowcy badający wpływ siarczanów na uprawę ryżu, donosi
"New Scientist".

Uczeni odtworzyli efekt kwaśnego deszczu nad doświadczalnym poletkiem ryżowym. Okazało się, że aż o jedną czwartą spadła ilość produkowanego w nim metanu - jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych. Wytwarzają go bakterie żyjące w zalanej wodą glebie.

Metan powstający przy okazji działalności rolniczej to, po dwutlenku węgla, drugi z gazów cieplarnianych najbardziej przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Według niektórych szacunków jedna trzecia owego metanu powstaje właśnie na polach ryżowych. SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera