Górnicy w Rumunii znaleźli szkielet mastodonta, liczący dwa i pół
miliona lat, być może najlepiej zachowany w Europie - podały
lokalne władze.
Znaleziska dokonano w czerwcu, w kopalni węgla położonej około 170 kilometrów na północny zachód od stolicy Rumunii, Bukaresztu. Szkielet okazał się prawie kompletny, 90 procent kości pozostało nietkniętych. Zniszczeniu uległy tylko czaszka i kły.
Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie przyczyni się do lepszego poznania flory i fauny sprzed dwóch i pół miliona lat. Otwiera też możliwość rozpoczęcia badań paleontologicznych w tej części Rumunii, w której znaleziono szkielet.
Mastodonty to wysokie na trzy i długie na siedem metrów zwierzęta, podobne do znanego z filmu "Epoka lodowcowa" mamuta Mańka. Miały jednak proste kły i w przeciwieństwie do mamutów żywiły się liśćmi, a nie trawą. Uważa się je za praprzodków dzisiejszych słoni.
Znaleziony w Rumunii szkielet będzie wydobyty w całości w ciągu dwóch miesięcy. Następnie zostanie przebadany przez naukowców, by ostatecznie trafić do muzeum w położonym w pobliżu miejsca odkrycia mamuta mieście Baraolt. PAO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.