Kraków obchodzi rocznicę 200-lecia urodzin Józefa Dietla | Nauka w Polsce
Historia i kultura

Kraków obchodzi rocznicę 200-lecia urodzin Józefa Dietla

200-lecie urodzin Józefa Dietla - wybitnego uczonego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego http://www.uj.edu.pl i zasłużonego prezydenta miasta - jest obchodzone od środy w Krakowie.

Dietl był najwybitniejszym polskim balneologiem i doskonałym lekarzem. Przyczynił się do rozwoju małopolskich uzdrowisk: Krynicy, Szczawnicy, Iwonicza, Żegiestowa i Rabki.

PRZEISTOCZENIE MIASTA

Pod kierownictwem Dietla w Kraków przeistoczył się z miasta zacofanego, znajdującego się w cieniu większego, stołecznego Lwowa, w nowoczesną XIX-wieczną metropolię.

\"Niemal jednogłośny wybór przez radę miasta Józefa Dietla na prezydenta Krakowa w 1866 roku okazał się dla miasta momentem przełomowym. Należał on do ludzi, którzy na przekór rozlicznym przeciwnościom chcieli i potrafili pchnąć nasz kraj na drogi postępu i nowoczesności\" - zwrócił uwagę prezydent Krakowa http://www.krakow.pl/ Jacek Majchrowski w trakcie uroczystej sesji rady miasta inaugurującej Dni Dietlowskie.

Jak ocenia Majchrowski, praktycznie nic nie uszło uwagi wielkiego prezydenta. - \"Wytyczając dalekosiężne kierunki rozwoju, snując ambitne plany nie zapominał o rzeczach z pozoru drobnych, takich jak chociażby miejskie szalety\".

Rektor UJ prof. Franciszek Ziejka przypomina, że Dietl był \"najczynniejszym profesorem walczącym o repolonizację UJ\". - \"Ta piękna walka zakończyła się w końcu zwycięstwem - pełna repolonizacja uczelni nastąpiła w roku 1870\".

W trakcie uroczystej sesji Stypendia Prezydenta Miasta Krakowa im. Józefa Dietla otrzymali doktoranci UJ z zakresu nauk medycznych: Gabor Csanyi z Węgier oraz Olga Juzlenko z Ukrainy.

GALICYJSKI PROFESOR

Józef Dietl (1804-1878) był profesorem medycyny, najwybitniejszym polskim balneologiem, rektorem UJ i prezydentem Krakowa.

Urodził się w Podburzu k. Sambora (obecnie Ukraina). Pochodził z galicyjskiej rodziny - jego ojciec był austriackim urzędnikiem, a matka pochodziła z polskiej szlacheckiej rodziny Kulczyckich.

Do Krakowa Dietl przybył w 1850 roku, aby obsadzić katedrę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybitny uczony okazał się świetnym dydaktykiem i organizatorem, a przede wszystkim gorącym polskim patriotą.

Wkrótce wybrany został na rektora UJ i posła do sejmu galicyjskiego. Prezydentem Krakowa został w 1866 roku - w momencie, gdy Kraków odzyskał prawo wyboru władz samorządowych. Kończąc prezydenturę w 1874 roku mógł się pochwalić wybitnymi osiągnięciami likwidującymi zapóźnienia cywilizacyjne Krakowa.

Pomnik prezydenta Dietla dłuta Xawerego Dunikowskiego został ustawiony przed krakowskim magistratem w roku 1938 i szczęśliwie przetrwał wojnę.

***

Dni Dietlowskie http://www.krakow.pl/miasto/dietl/ potrwają w Krakowie do końca tygodnia. W ich programie jest m.in. czwartkowa konferencja popularno-naukowa \"Józef Dietl i jego Kraków\" oraz otwarcie wystawy mu poświęconej.

W sobotę mieszkańcy miasta będą mogli uczcić 200. rocznicę urodzin swojego prezydenta podczas całodziennego pikniku w Zespole Uzdrowisk Krakowskich w Swoszowicach.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

14 października 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera