Aparacik, który zmieści się w uchu, pomagający w mówieniu osobom jąkającym się chce produkować seryjnie firma z Sopotu - podaje Gazeta Wyborcza http://serwisy.gazeta.pl/nauka
CORAZ MNIEJSZE URZĄDZENIA
Cyfrowy Korektor Mowy, bo taka jest nazwa urządzenia, to wynalazek prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej http://www.pg.gda.pl
Jak pisze w \"GW\" Sławomir Sowula, od kilku lat w polskich przychodniach logopedycznych testowana jest wersja wielkości walkmana tego urządzenia.
\"Skorzystało z niej już kilkuset jąkających się pacjentów. U 85 proc. z nich szybko poprawiła się płynność mowy\" - zwraca uwagę autor artykułu.
Pudełkowa wersja ze względu na swoje rozmiary jest jednak kłopotliwa w użytkowaniu. Poza tym baterie wystarczają jedynie na parę dni. Teraz ma to się zmienić.
MINIKOREKTOR - TANI I WYDAJNY
Jak mówi \"Gazecie\" prof. Czyżewski, opracowywane właśnie nowe urządzenie zmieści się w uchu. Ma prawie nie być go widać.
Minikorektor będzie zasilany miniaturową bateryjką o napięciu 1,5 volta. Czas użytkowania zwiększy się w związku z tym do tygodnia.
\"Mam nadzieję, że wiosną uda się rozpocząć produkcję. Jeżeli uda nam się sprzedać 500 urządzeń, to przedsięwzięcie się opłaci\" - mówi Wiesław Rybnik, wiceprezes współpracującej od lat z Politechniką Gdańską firmy Platan http://www.platan.pl która wyprodukuje urządzenie.
Urządzenie ma kosztować co najmniej tysiąc zł za sztukę, co wiąże się z ceną podstawowego elementu konstrukcji - procesora, wynoszącą ponad 100 dolarów.
\"Aparaty produkowane w Polsce i tak będą tańsze od podobnych, skonstruowanych niedawno w USA - tamte kosztują po kilka tysięcy dolarów\" - zwraca uwagę Sowula.
Problemy z jąkaniem ma ok. 1 proc. populacji.
PAP - Nauka w Polsce
14 października 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.