25 studentów z Polski, Litwy, Łotwy, Danii, Szwecji i Niemiec rozpoczęło w piątek w Szczecinie naukę na wirtualnym uniwersytecie, nazwanym Baltic Sea Virtual Campus http://www.bsvc.org/ Utworzyły go Zachodniopomorska Szkoła Biznesu http://www.zpsb.szczecin.pl/ ze Szczecina wraz z dwunastoma uczelniami wyższymi z ośmiu nadbałtyckich krajów Europy.
NAJWIĘKSZE TAKIE KONSORCJUM
Rzecznik rektora szczecińskiej ZSB Mieszko Czarnecki zapewnia, że to jedyne i największe tego typu konsorcjum edukacyjne w Europie.
Studia o specjalności zarządzanie ponadregionalne, będące uzupełniającymi studiami magisterskimi, mają trwać trzy semestry.
Cały materiał dydaktyczny jest dostępny na specjalnym serwerze edukacyjnym. Wszystkie zajęcia i zaliczenia będą odbywać się za pośrednictwem internetu, przed ekranami komputerów.
W podobny sposób będzie można kontaktować się z wykładowcami. Studia zakończy obrona pracy dyplomowej, również w systemie on-line.
\"Student będzie miał dostęp do wiedzy w każdym czasie, w każdym miejscu posiadającym połączenie z siecią. Bez znaczenia będzie fakt, czy mieszka on w Rovaniemi za kołem podbiegunowym, czy w Szczecinie, czy w Kopenhadze\" - podkreśla Czarnecki.
NOWOCZESNE STUDIA, NAJNOWSZE TECHNOLOGIE
Baltic Sea Virtual Campus tworzą, oprócz ZSB i Uniwersytetu Gdańskiego http://www.univ.gda.pl/ dwa uniwersytety ze Szwecji, trzy z Niemiec, po jednym z Danii, Finlandii, Łotwy, Litwy oraz z obwodu kaliningradzkiego w Rosji.
Jak podkreśla Czarnecki, celem konsorcjum jest prowadzenie nowoczesnych studiów z zakresu ekonomii i zarządzania przy wykorzystaniu najnowszych technologii.
Poszczególne moduły edukacyjne całego toku studiów zostały przygotowane przez wykładowców uczelni tworzących konsorcjum. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.
Przy rekrutacji nie obowiązywały żadne szczególne kryteria. \"Pracownicy naukowi szukali wśród swoich studentów chętnych do podjęcia nauki w tym trybie. Nie oznacza to, że muszą oni rezygnować z tradycyjnych studiów. Ta forma kształcenia stanowi uzupełnienie wiedzy, bo specjalności oferowane na wirtualnym uniwersytecie są bardzo nowatorskie\" - wyjaśnia rzecznik ZSB.
Na razie studia są bezpłatne. Niewykluczone, że w przyszłości to się zmieni. Konsorcjum zamierza wystąpić do UE z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych.
PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Patynek
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.