16-letni Jarek, który po wielu operacjach miał zwężoną tchawicę i krtań będzie mógł normalnie oddychać i mówić.
W ubiegłym tygodniu lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki http://www.gczdim.katowice.pl/ w Katowicach zakończyli u chłopca bardzo rzadko wykonywaną w Polsce rekonstrukcję zwężonych organów.
OPERACJA TCHAWICY I KRTANI JEDNOCZEŚNIE
Unikalność tej metody polega na jednoczesnym operowaniu tchawicy i krtani. Proces trwa około tygodnia.
\"W tym czasie pacjent, w stanie śpiączki, przebywa na oddziale intensywnej terapii\" - mówi rzeczniczka szpitala, Anna Kidawa.
Operacje jednoczesnej rekonstrukcji krtani i tchawicy, czyli tzw. laryngotracheoplastyka - wykonywane są w kilku ośrodkach na świecie od ok. 20 lat. Ich prekursorem był prof. Robin Cotton z USA.
W Polsce zabiegi takie przeprowadza się bardzo rzadko. Polscy pacjenci wyjeżdżali do tej pory m.in. na operacje do Stanów Zjednoczonych.
Operacja polega na poszerzeniu średnicy tchawicy i krtani z wykorzystaniem przeszczepu chrząstki pobieranej najczęściej z żeber pacjenta.
Bardzo ważną częścią tej metody jest pooperacyjny pobyt dziecka na oddziale intensywnej terapii, gdzie przez prawie tydzień utrzymywane jest w sedacji, czyli celowym, tworzonym farmakologicznie stanie śpiączki.
Jest to konieczne, ponieważ w tym czasie używana do operacji rurka intubacyjna pełni rolę stentu - koniecznego do prawidłowego gojenia się.
CHŁOPIEC SAMODZIELNIE MÓWI I ODDYCHA
W ubiegły wtorek lekarze wyjęli rurkę z krtani pacjenta, co zakończyło operacyjny etap zabiegu.
Pacjent zaczął samodzielnie mówić i oddychać. Otrzymuje substancje udrażniające układ oddechowy.
Teraz nastąpi kilkutygodniowa rehabilitacja. O pełnym sukcesie operacji będzie można mówić za kilka miesięcy.
U dzieci najczęstszą przyczyną zwężenia tchawicy i krtani jest wada rozwojowa, albo tzw. powikłanie pointubacyjne, dotyczące tych młodych pacjentów, którzy przeszli wcześniej wiele operacji.
Tak było w przypadku 16-letniego Jarka z Siemianowic Śląskich. Chłopiec, który jako dziecko przeszedł około 30 różnych operacji nie mógł oddychać przez usta i nos, ale przez rurkę umieszczoną w szyi.
\"Dzięki tego typu operacjom mamy szansę usuwać rurki tracheostomijne (służące do oddychania) u młodych pacjentów, a tym samym poprawiać ich komfort życia i kontakt z rówieśnikami\" - mówi dr Ireneusz Bielecki, który przeprowadził operację.
GÓRNOŚLĄSKI LIDER
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach to jeden z największych i najlepszych szpitali pediatrycznych w kraju.
Placówka działa i wykonuje specjalistyczne operacje, mimo ciągłych kłopotów z płynnością finansową.
PAP - Nauka w Polsce, Marek Błoński
17 sierpnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.