\"Renesans geologii: Geologia, Zagrożenia Naturalne i Dziedzictwo Kulturowe\" - to hasło 32. Międzynarodowego Kongresu Geologicznego http://www.32igc.org/ który rozpocznie się w piątek we Florencji we Włoszech.
W spotkaniu geologów z całego świata wezmą udział także Polacy - badacze z Państwowego Instytutu Geologicznego http://www.pgi.gov.pl Polskiej Akademii Nauk http://www.pan.pl oraz wyższych uczelni.
NOWE SPOJRZENIE NA GEOLOGIĘ
Kongresy geologiczne mają długą i bogatą tradycję. Pierwszy odbył się w 1878 roku w Paryżu. Organizowane co cztery lata. To największe międzynarodowe imprezy naukowe w dziedzinie geologii.
Tematyka Kongresu we Florencji obejmuje szeroki zestaw dziedzin, którymi zajmuje się współczesna geologia - od badań podstawowych po ochronę środowiska.
Organizatorzy Kongresu chcą przedstawić nowe spojrzenie na rolę i zadania geologii we współczesnym świecie.
Hasła Kongresu to m.in.:
* renesans geologii - tworzenie pozytywnego obrazu nauk o Ziemi oraz wykazanie ich przydatności dla społeczeństw;
* zrozumienie Ziemi - pogłębianie znajomości procesów zachodzących w głębi naszej planety;
* wykorzystanie geologii w celu przewidywania i zapobiegania zagrożeniom - zarówno naturalnym, jak i wywoływanym przez działalność człowieka;
* rozszerzanie międzynarodowej współpracy naukowej i uświadamianie, jaką rolę może odgrywać geologia w rozwiązywaniu problemów środowiskowych;
* ochrona dziedzictwa kulturowego.
DOROBEK POLAKÓW
W ramach prezentacji polskiego dorobku geologicznego uczeni z Państwowego Instytutu Geologicznego przygotowali np. na Kongres 10 referatów i 7 posterów.
Ich tematyka to:
* geologia polskich złóż - w tym złóż złota oraz siarki;
* tektonika - od prekambryjskiej ewolucji płyty europejskiej, przez zmiany w skorupie i górnym płaszczu Ziemi, aż po najmłodsze czwartorzędowe ruchy tektoniczne w Polsce;
* kartografia - współczesne metody i standardy tworzenia map geologicznych, oraz teledetekcja; PIG współorganizuje m.in. międzynarodowe warsztaty na temat najnowszych technik obserwacji Ziemi i jej środowiska, a także wykorzystania ich do badań geologicznych, w tym do tworzenia różnego rodzaju map;
* geologia morza - począwszy od wpływu człowieka na morskie środowisko, przez historyczne zmiany linii brzegowej, po sejsmiczne badania strefy przybrzeżnej i różne sposoby badania zmian środowiska morskiego;
* problematyka osuwisk w Karpatach oraz ochrony zasobów surowców mineralnych (w ramach ochrony środowiska - zagrożeń antropogenicznych i naturalnych).
GEOHAZARD
\"Coraz więcej uwagi w światowej geologii, także w Polsce zajmuje tzw. geohazard, czyli zagrożenia środowiska przez czynniki geologiczne\" - mówi prof. Marek Graniczny z Państwowego Instytutu Geologicznego.
\"W szerokim zakresie podjęliśmy tę tematykę w Polsce tworząc w oparciu o struktury PIG geologiczne Centrum Doskonałości REA http://www.pgi.gov.pl/rea_pl/ (Research on Abiotic Environment), które zajmuje się badaniem środowiska abiotycznego, czyli przyrody nieożywionej\" - wyjaśnia naukowiec.
Rozwijane w ramach REA międzynarodowe badania dotyczą m.in.: ochrony środowiska morskiego; geologicznych uwarunkowań klęsk żywiołowych - takich jak powodzie i osuwiska; wpływu górnictwa i przemysłu na środowisko; monitorowania zasobów wód podziemnych oraz śledzenia globalnych zmian klimatu.
Kongres we Florencji potrwa do 28 sierpnia.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.