Polscy inżynierowie jako jedni z nielicznych na świecie produkują zaawansowane mobilne roboty pirotechniczne, które neutralizują podłożone bomby, oszczędzając ludziom śmiertelnego ryzyka - pisze na łamach poniedziałkowej Gazety Wyborczej http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza Zbigniew Domaszewicz.
CORAZ WIĘCEJ BOMBOWYCH ZGŁOSZEŃ
W zeszłym roku polscy policyjni pirotechnicy otrzymali blisko 2,7 tys. zgłoszeń o potencjalnych bombach i - jak podaje \"GW\" - dokonali około 140 rozbrojeń śmiertelnie niebezpiecznych ładunków.
\"Zgłoszeń jest coraz więcej, głównie dzięki rosnącej świadomości ludzi, którzy w obliczu eskalacji wojny w Iraku i narastającego na świecie i w Polsce zagrożenia terrorystycznego nie pozwalają już sobie na lekkomyślne ignorowanie podejrzanych, porzuconych pakunków\" - informuje gazeta.
Pirotechnicy coraz częściej spotykają się np. z bombami rozpryskowymi - nafaszerowanymi gwoździami, śrubami i złomem.
\"Gdy następuje silna eksplozja, nawet najlepszy strój antywybuchowy człowieka nie ocali. Pirotechnik działa w strefie śmierci. Chyba że zastąpi go tam robot\" - mówi krajowy koordynator ds. minerstwa i pirotechniki w Zarządzie Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji http://www.kgp.gov.pl/ Zbigniew Pluciak.
INSPEKTOR I EKSPERT
Dwa polskie roboty pirotechniczne to Inspector i Expert.
Większy \"Inspektor\" (długość ponad 1,7 m, 550 kg wagi) potrafi holować kilkakrotnie cięższe od siebie auta, a na wyciągniętym ramieniu daje radę unieść 30-kilogramowy ciężar. Można go także uzbroić w samopowtarzalną strzelbę gładkolufową z laserowym celownikiem.
Znacznie mniejszy \"Ekspert\" (73 cm długości, 180 kg wagi) umie wyciągnąć ramię na 3 metry i podnieść 5 kg pakunek. Jego największą zaletą jest możliwość pracy w ciasnych pomieszczeniach - samolotach, autobusach, w metrze.
POJAZD NA GĄSIENICACH
Roboty, jak opisuje Domaszewicz, to pojazdy na gąsienicach, którymi steruje - za pomocą radia - operator ze specjalnego przenośnego stanowiska (może być oddalone od robota nawet o kilkaset metrów).
Robot ma: wysuwane długie ramię (manipulator) zakończone chwytakiem, komputer pokładowy, reflektory, mikrofony i czujniki.
\"Za pomocą robota pirotechnik może na odległość rozpoznać podejrzany obiekt, ocenić zagrożenie. Współpracujące z robotem urządzenie rentgenowskie prześwietla podejrzane pakunki\" - opisuje autor artykułu.
Po rozpoznaniu robot może próbować natychmiast rozbroić bombę na miejscu, lub przemieścić ją w bezpieczniejsze miejsce i dopiero wtedy przystąpić do rozbrajania.
Roboty potrafią pokonywać schody i przechyły, można im także zamontować dodatkowe urządzenie do wybijania szyb samochodowych.
ROBOTY Z PIAP
Prace nad robotami trwały kilka lat. Inspector powstał w 2000 roku, Expert - w roku ubiegłym. Prace współfinansował Komitet Badań Naukowych http://www.kbn.gov.pl
\"Już po kupnie przez policję pierwszych czterech sztuk Inspectora oszczędności budżetu państwa zrównoważyły wkład KBN-u w dofinansowanie projektu\" - mówi kierownik zespołu zajmującego się robotami w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów http://www.piap.pl/ (PIAP) Piotr Szynkarczyk.
\"Inspector kosztuje około 600-800 tys. zł, Expert - około 400 tys. (nie jest to towar seryjny, więc cena może się mocno różnić zależnie od konfiguracji i dodanego wyposażenia). Jak dotąd polska policja nabyła siedem dużych robotów\" - pisze Domaszewicz.
Jak uważa Zbigniew Pluciak, jeśli chodzi o rozpowszechnianie robotów, PIAP powinien walczyć o rynki Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Czech, Węgier i krajów byłego ZSRR, do których coraz bardziej dociera terroryzm.
PAP - Nauka w Polsce, Monika Jarosz
16 sierpnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.