Popularyzacja nauki w internecie

Internet ze względu na swój zasięg i łatwość dostępu jest doskonałym narzędziem upowszechniania nauki. Czy i jak tę szansę wykorzystuje polski społeczny ruch naukowy - analizuje się na łamach Forum Akademickiego http://www.forumakad.pl dr Helena Dryzek z Politechniki Warszawskiej http://www.mini.pw.edu.pl/

Z obserwacji autorki wynika, że tylko połowa towarzystw i stowarzyszeń naukowych jest obecna w internecie.

ZA MAŁO INFORMACJI O BADANIACH

Witryny internetowe powinny, według dr Dryzek, zawierać dwa typy informacji: na temat funkcjonowania towarzystwa (cele, struktura, formy aktywności, działalność) i z zakresu upowszechniania osiągnięć nauki i popularyzacji wiedzy.

\"Zaledwie kilkanaście towarzystw informuje o swoich badaniach naukowych, lub realizowanych projektach\" - ze zdziwieniem konstatuje autorka artykułu.

W sieci jest za mało informacji o prowadzonych pracach naukowych; najwięcej wiadomości dotyczy natomiast spotkań naukowych.

\"W internecie generalnie brak informacji na temat bibliotek naukowych, będących w gestii towarzystw i stowarzyszeń naukowych\" - zwraca też uwagę dr Dryzek.

INFORMACJE O PUBLIKACJACH

Towarzystwa w różny sposób wykorzystują internet do upowszechniania i popularyzowania wiedzy.

Zamieszczają np. informacje o najnowszych publikacjach naukowych, słownikach, książkach. W sieci można znaleźć także fragmenty wykładów i artykuły naukowców.

Tylko nieliczne towarzystwa naukowe udostępniają jednak własne bazy danych i wyszukiwarki oraz prowadzą galerię zdjęć.

W kilku zaledwie witrynach można znaleźć dział \"FAQ\" (ang. Frequently Asked Questions), czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

\"Sporo witryn zawiera informacje interesujące wyłącznie członków danego towarzystwa naukowego, które wystarczyłoby rozsyłać pocztą elektroniczną\" - pisze Dryzek.

MAŁO TEMATYCZNYCH PORTALI

Niektóre tylko towarzystwa, lub stowarzyszenia zaznaczają swoją obecność w internecie w ramach tematycznych portali (np. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej http://www.ptcho.org.pl/ prowadzi serwis onkologiczny).

Jak ocenia autorka artykułu, są również bardzo dobrze prowadzone strony towarzystw i stowarzyszeń naukowych. Dla przykładu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne http://www.ptkardio.pl/ udostępnia na swoich stronach kalkulator kliniczny dawkowania leków i algorytm do wyboru testów statystycznych.

W wielu witrynach podawane są odsyłacze do innych zasobów internetowych, prowadzone jest forum dyskusyjne i udostępniane są ankiety.

Sporo stron towarzystw zawiera także informacje o muzeach utrzymywanych przez towarzystwa, lub stowarzyszenia naukowe oraz o organizowanych kursach.

* Nauka w Polsce - Monika Jarosz *

13 sierpnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera