Według ustaleń ekspertów BADANIA SPRZED KILKU LAT
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadzali pod koniec XX w. badania laboratoryjne i epidemiologiczne, które nie wykazały szkodliwości azbestu zawartego w wodzie dla zdrowia.
W związku z tym, jak zaznacza Maziarka, nie ustalono normy zawartości azbestu w wodzie.
Co więcej, porównywano stężenie azbestu w wodzie, która rozprowadzana jest rurami azbestowo-cementowymi i takiej, którą rozprowadzano wodociągiem z innych materiałów, ale pochodziła ze źródeł naturalnie w azbest bogatych.
\"Badania te wykazały, że stężenie azbestu naturalnie obecnego w wodzie może być wyższe niż w tej rozprowadzanej rurami zawierającymi azbest\" - zwraca uwagę specjalistka.
UWAGA NA AZBEST W POWIETRZU
Jak podkreśla Maziarka, inną rzeczą jest niebezpieczeństwo związane z azbestem obecnym w powietrzu, którego wdychanie \"rzeczywiście grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i trzeba zrobić wszystko, żeby jego emisję ograniczać\".
PZH zaleca, aby wszędzie tam, gdzie wodociągi są wymieniane, w miejsce starych azbestowo-cementowych rur montować nowe, z innego tworzywa.
Również nowe odcinki wodociągów nie powinny być budowane przy użyciu rur zawierających azbest.
\"To nie wynika z niebezpieczeństwa związanego z azbestem zawartym w wodzie, ale z faktu, że gdyby doszło do awarii i byłaby potrzeba wymiany uszkodzonego odcinka, to wtedy może dochodzić do uwalniania się włókien azbestowych do powietrza\" - mówi specjalistka.
Jeśli w takiej wodzie robi się pranie, a potem to pranie się suszy, to także, jak dodaje, włókna azbestowe mogą znaleźć się w powietrzu.
***
Obawę o stan zdrowia mieszkańców Warszawy korzystających z wody doprowadzanej azbestowo-cementowymi rurami wyrazili w jednym z lipcowych numerów Faktu http://www.e-fakt.pl/ autorzy artykułu \"Rak czai się w rurach\".
* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *
6 sierpnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.