Bakterie były groźniejsze od wirusa grypy "hiszpanki"

To bakterie, a nie wirus grypy, bezpośrednio odpowiadają za śmierć
większości z dziesiątków milionów ofiar słynnej epidemii grypy
"hiszpanki", do której doszło w roku 1918 - twierdzą specjaliści
cytowani przez "New Scientist".

Grypa, której pandemia w latach 1918-19 zabiła - wedle różnych źródeł - od 20 do nawet 100 milionów ludzi, okazała się bardziej śmiercionośna od I Wojny Światowej. Jednak, jak zaznacza John Brundage, mikrobiolog z Armed Forces Health Surveilance Center w Silver Spring, zebrane dowody wskazują, że główną przyczyną zgonu jej ofiar było bakteryjne zapalenie płuc. Do podobnych wniosków doszedł Anthony Fauci, kierownik National Institute for Allergy and Infectious Diseases w Bethesda.

Jak wyjaśnia Jonathan Mc Cullers z St Jude Children\\'s Reseach Hospital w Memphis, wirus grypy uszkadza nabłonek wyściełający drogi oddechowe i osłabia zdolności obronne organizmu, co ułatwia inwazję bakterii.

Dane dotyczące zachorowań na grypę w koszarach czy na okrętach wojennych wskazują, że umierali głównie świeży rekruci, podczas gdy stały personel, uodporniony na miejscowe szczepy bakterii zwykle przezywał atak grypy.

Zdaniem ekspertów przygotowania do ewentualnej kolejnej wielkiej epidemii grypy powinny polegać nie tylko na gromadzeniu przez rządy państw leków przeciwwirusowych, ale także przeciwbakteryjnych antybiotyków. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera