Plasterek z estrogenem może chronić kobiety ze schizofrenią przed
objawami psychotycznymi, takimi jak halucynacje i omamy słuchowe -
wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Archives of General
Psychiatry".
U połowy pań biorących udział w badaniu zastosowano plasterki z żeńskim hormonem płciowym estrogenem. Druga połowa nosiła plasterki ze związkiem nieaktywnym (placebo). Poza tym, wszystkie pacjentki zażywały leki przepisane na schizofrenię. Przez miesiąc naukowcy śledzili stan zdrowia kobiet, rejestrując występujące u nich symptomy choroby.
Okazało się, że panie stosujące plastry z estrogenem miały w badanym okresie mniej objawów psychotycznych.
Jak ocenia prowadzący badania dr Jayashri Kulkarni, terapeutyczne działanie estrogenu może wynikać z tego, że hormon szybko poprawia krążenie krwi w mózgu oraz wpływa na zużycie glukozy przez tkankę nerwową. Innymi słowy, korzystnie oddziałuje na czynność mózgu. Nie wykluczone jednak, że estrogen daje efekty długoterminowe, które prowadzą do zmian w komunikacji komórek nerwowych.
Autorzy pracy liczą, że odkrycie to pomoże wykorzystać estrogen w leczeniu schizofrenii. Ich zdaniem, hormon ten mógłby również pomóc w leczeniu innych poważnych zaburzeń psychicznych u kobiet.
Rzeczniczka prasowa angielskiej charytatywnej organizacji Rethink, która zajmuje się zdrowiem psychicznym, oceniła wyniki tych badań bardzo pozytywnie. "Cieszymy się z każdych badań, które mogą zaowocować nowymi metodami leczenia psychoz, zwłaszcza, jeśli są to metody dające znacznie mniej skutków ubocznych niż obecnie stosowane leki na schizofrenię" - powiedziała. Zaznaczyła zarazem, że wyniki te powinny być zweryfikowane na większej grupie pacjentek. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.