Laser opracowali naukowcy z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Nowy laser skonstruowany jest z długiego - mającego nawet 100 lub 200 metrów - aktywnego światłowodu, pompowanego diodą laserową o wysokiej sprawności.
Wewnątrz światłowodu promieniowanie jest wzmacniane. W ten sposób urządzenie wytwarza bardzo silną wiązkę promieniowania laserowego o parametrach optycznych pozwalających na skupienie jej do bardzo małych rozmiarów.
Lasery takie mogą być stosowane w urządzeniach, które do tej pory były wyposażane w tradycyjne lasery - wymagające ogromnych układów zasilania i bardzo kosztowne.
\"Na przykład laser do znakowarki laserowej albo do wycinarki czy spawarki to są ogromne urządzenia, wielkości nawet hali produkcyjnej\" - mówi płk dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk z Instytutu Optoelektroniki WAT.
Na razie prace nad laserem światłowodowym są na etapie modeli laboratoryjnych. Zanim znajdzie się zakład skłonny współpracować z uczelnią przy stworzeniu prototypu, modele będą przez rok przechodzić testy w laboratorium i będą udoskonalane.
Naukowcy pracują na przykład nad zwiększeniem mocy lasera. \"Obecnie jest to moc rzędu kilkudziesięciu watów, udoskonalony laser będzie miał moc rzędu kilowatów\" - mówi Mierczyk.
* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *
Data publikacji: 20 czerwca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.