Dlaczego muły są inteligentniejsze od swych rodziców

Jeśli chodzi o inteligencję, trzeba oddać mułom sprawiedliwość: te
mieszańce klaczy i osłów okazują się być bystrzejsze od
przedstawicieli ras swych rodziców.

Do takiego wniosku prowadzą wyniki badań nad zdolnościami uczenia się u koni, osłów i mułów. Zwierzętom pokazywano po dwa kosze, z których każdy oznaczony był innym symbolem. Tylko jeden z koszy zawierał jedzenie. Muły nie tylko szybciej niż konie i osły nauczyły się wybierać kosze z odpowiednim symbolem, lecz także były bardziej konsekwentne w swych wyborach.

Zdaniem Leanne Proops z Univesytetu w Sussex w Wielkiej Brytanii, autorki badania, wyższy poziom inteligencji wynika z faktu, że muły są mieszańcami, u których "łączą się" najlepsze geny ich rodziców. Od dawna wiadomo, dzięki temu są od nich większe i bardziej wytrzymałe. Jednak dopiero teraz dowiedziono, że wpływa to również na ich funkcje kognitywne.

Niestety, wyższa inteligencja mułów jest ewolucyjnie nieprzydatna, gdyż jako zwierzęta bezpłodne nie mogą przekazać jej swemu potomstwu. AIM

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera