Mikro RNA działa na makro skalę

Zmiana poziomu tylko jednego rodzaju mikro RNA potrafi wpłynąć na
poziom tysięcy białek - informują na łamach czasopisma "Nature"
naukowcy z Niemiec i USA.

Mikro RNA (miRNA) to powstające w komórkach naszego organizmu krótkie odcinki RNA, które oddziałują z mRNA niosącym "przepisaną" z DNA informację o białku i regulują jego ilość. Kiedy miRNA zwiąże się z komplementarnym (pasującym) do niego RNA informacyjnym nie zachodzi translacja i nie powstaje kodowane przez nie białko. Ponadto miRNA może powodować degradację mRNA.

We wcześniejszych pracach badano jak miRNA wpływa na poziom mRNA, ale nie sprawdzano na większą skalę jak miRNA wpływa na poziom białek.

Dwie grupy naukowców - Matthias Selbach i Nikolaus Rajewsky wraz z zespołem z Max Delbrueck Center for Molecular Medicine w Berlinie oraz David Bartel wraz z kolegami z Whitehead Institute, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, w USA przy pomocy spektrometrii masowej badały wpływ obecności jednego z wielu rodzajów miRNA na poziom różnych białek.

Okazało się, że jedno małe miRNA wpływa na obniżenie poziomu tysięcy białek. Autorzy prac podkreślają, że jego wpływ na poziom białka w większości przypadków nie jest bardzo silny, natomiast skala działania zadziwiająco szeroka. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera