Alkohol może sprzyjać katarowi siennemu

Istnieje związek między spożywaniem alkoholu a zwiększonym
ryzykiem zapadnięcia na całoroczny alergiczny nieżyt nosa -
ostrzegają naukowcy z Danii.

Ryzyko zwiększa się o 3 procent z każdym dodatkowym drinkiem tygodniowo. Badacze nie zaobserwowali natomiast takiej zależności przy sezonowym alergicznym nieżycie nosa - podaje serwis EurekAlert.

Katar sienny dotyka od 10 do 40 proc. populacji. W ostatnich latach jest coraz częściej spotykany w krajach Zachodu, gdzie rozpowszechnione jest picie alkoholu. Pozwala to przypuszczać, że alkohol ma wpływ na rozwój alergii, zwłaszcza że trunki osłabiają system immunologiczny.

Prawie 6 tysięcy pań w wieku 20-29 lat na początku badania nie miało kataru siennego. Pytano je o styl życia, w tym o ilość wypijanego alkoholu. Po dziewięciu latach na sezonową dolegliwość zaczęło skarżyć się 831 pań (14 proc.), natomiast na trwały katar sienny - 523 kobiety (9 proc.).

Autorzy zaobserwowali, że im więcej alkoholu piły kobiety, tym większe było ryzyko zachorowania. Te, które piły ponad 14 drinków tygodniowo, miały o 78 proc. większe szanse na zachorowanie niż pijące mniej niż jednego drinka.

Dr Janne Tolstrup z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Danii przypomina, że badania dotyczyły tylko kobiet i należałoby skupić się jeszcze na mężczyznach.

Są też dobre wiadomości dla palaczy. "Palacze mają mniejsze szanse na sezonowy katar sienny. W przypadku całorocznego nie ma żadnej różnicy" - mówi Tolstrup. MRT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera