
W sierpniu czeka nas na niebie wiele atrakcji. <strong>Najciekawszymi z nich są: zaćmienie Słońca, częściowe zaćmienie Księżyca oraz maksimum aktywnego roju Perseidów.</strong>
Dnia 1 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, w Polsce widoczne jako częściowe o fazie sięgającej, na północy naszego kraju, nawet 38 proc. Maksymalną fazę będziemy mogli obejrzeć w okolicach godziny 11:47.
Zaćmienie Słońca 1 sierpnia wiąże się oczywiście z nowiem Księżyca, który wypada dokładnie o godzinie 12:13 naszego czasu. Pierwsza kwadra wystąpi 8 VIII o godz. 22:20, pełnia - 16 VIII o godz. 23:16, ostatnia kwadra - 24 VIII o godz. 01:50 i ponownie nów - 30 VIII o godz. 21:58. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 26 VIII o godz. 5:58, a najdalej 10 VIII o godz. 22:19.
16 sierpnia będziemy mieli okazję do obejrzenia częściowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie w całości widoczne z Polski i zacznie się o godzinie 20:23, a skończy o 01:57. Maksimum zaćmienia, kiedy w cieniu Ziemi schowa się ponad 80 proc. tarczy naszego naturalnego satelity, wystąpi o godzinie 23:10.
Dnia 23 sierpnia, w okolicach godziny 23, Księżyc będzie świecił na tle gwiazd z gromady otwartej Plejady. Warte obserwacji będzie odkrywanie jasnych gwiazd, widoczne przy ciemnym brzegu tarczy Księżyca będącego w ostatniej kwadrze.
Merkury, Wenus, Mars i Saturn znajdują się na niebie w pobliżu Słońca i są w nocy niewidoczne.
Wieczorem, nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, w konstelacji Strzelca, możemy podziwiać jasnego Jowisza. Choć planeta nie świeci wysoko, użycie amatorskiego teleskopu o powiększeniu około 100 razy, pozwoli nam obejrzeć jego galileuszowe księżyce oraz pasy na powierzchni.
Uran i Neptun zbliżają się do opozycji, więc sierpień jest dobrym miesiącem do ich obserwacji. Choć Urana, w dobrych warunkach, widać "gołym okiem", do oglądania obu planet warto użyć choćby lornetki lub małego teleskopu. Uran świeci w konstelacji Wodnika, a Neptun w Koziorożcu.
Planeta karłowata Pluton jest widoczna w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Strzelca. Do jej obserwacji musimy jednak użyć teleskopu o średnicy zwierciadła co najmniej 20 cm.
Sierpień daje nam okazję do podziwiania jednej z największych planetoid -(4) Westy. W jej przypadku, przy obserwacji należy użyć lornetki. Planetoidę widać w gwiazdozbiorze Wieloryba.
Sierpień to oczywiście czas jednego z najbardziej znanych rojów meteorów - Perseidów. Niestety rok 2008 nie będzie nas rozpieszczał. Przede wszystkim maksimum aktywności spodziewane jest 12 sierpnia w okolicach godziny 13:30-16:00 naszego czasu, a więc w momencie, gdy w Polsce panuje dzień. Po drugie, w obserwacjach przeszkadzał będzie Księżyc znajdujący się 4 dni przed pełnią. Dobre warunki wystąpią więc tylko nad ranem. I w zasadzie o tej porze, w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia, mamy szanse na ujrzenie największej liczby meteorów. Mimo niekorzystnych warunków, liczba obserwowanych "spadających gwiazd" może sięgnąć nawet grubych kilkudziesięciu sztuk na godzinę.
Dobre warunki będziemy mieli za to w momencie maksimum roju Alfa Aurygidów. Rój ten aktywny jest od 25 sierpnia do 8 września, a maksimum wystąpi 31 sierpnia o godzinie 21 naszego czasu. To znów ciut za wcześnie dla obserwatorów w Polsce, lecz tym razem moment maksimum pokrywa się praktycznie z nowiem Księżyca. Dzięki temu, w drugiej połowie nocy z 31 sierpnia na 1 września będziemy mogli zobaczyć nawet około kilkunastu Alfa Aurygidów na godzinę. AOL
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.