Zaciskanie pięści fałszuje wyniki badań krwi

Osoby, od których pobiera się próbki krwi do badań nie powinny w
tym czasie kurczowo zaciskać pięści, bo może to wpływać na wyniki -
informuje pismo "Annals of Clinical Biochimistry".

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali wyniki 200 tys. badań krwi i wykazali, że zaciskanie i rozluźnianie pięści może podnieść poziom potasu we krwi, co bywa przyczyną mylnego rozpoznania na przykład problemów z nerkami czy sercem.

Na podniesienie poziomu potasu we krwi pobieranej z żyły mają wpływ także inne czynniki, na przykład niska temperatura otoczenia. Jednak zaciskanie pieści wydaje się być szczególnie częstym błędem - wiele pobierających krew pielęgniarek wręcz je zaleca, by uwypuklić żyły i pobudzić przepływ krwi. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera