Stulecie suszarki do włosów

Pierwsze suszarki ważyły około dwóch kilogramów i suszyły włosy
powietrzem o temperaturze 90 stopni.

Nieodzowna podczas stylizacji włosów suszarka świętuje właśnie swoje setne urodziny. Jak podał w poniedziałek producent sprzętu AGD Electrolux, to właśnie w 1908 roku w Niemczech po raz pierwszy dla określenia suszarki użyto nazwy "der F÷n", oznaczającej ciepły górski wiatr. Od tamtej pory to niezbędne w każdej łazience urządzenie przeszło metamorfozę: ciężkie dmuchawy przeobraziły się w wielofunkcyjne kompaktowe urządzenia, bez których chyba już nikt nie wyobraża sobie łazienki.

W dzisiejszych czasach ułożenie arcydzieła na głowie to kwestia kilku minut, jednak sto lat temu narażało to panie na wiele nieprzyjemności. Żelazne lokówki nagrzewano wówczas nad ogniem; wystarczyła więc chwila nieuwagi, a wymarzone lśniące loki mogły zamienić się w pęczek zwęglonych włosów.

Około 1900 roku firma AEG wypuściła na rynek niemiecki pierwszą suszarkę elektryczną; pozwalała ona na suszenie głowy powietrzem o temperaturze 90 stopni. Swoją nazwę suszarka uzyskała dopiero kilka lat później.

Pierwszych suszarek używano nie tylko do suszenia włosów, lecz także leczono za ich pomocą choroby, np. reumatyzm czy podagrę. Wyzwaniem dla ówczesnego użytkownika suszarki było nie tylko emitowane przez nią niezwykle gorące powietrze, lecz także jej waga. Jedna z pierwszych "lżejszych" suszarek, pochodząca z roku 1910, ważyła całe 1,8 kilograma. Dla porównania, obecne najlżejsze suszarki ważą około 350 gramów. AIM

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera