Gwiazda 3,2 miliona razy jaśniejsza od Słońca

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera astronomowie odnaleźli
jedną z najjaśniejszych gwiazd w Drodze Mlecznej. "Peonia"
znajduje się w centrum Galaktyki i świeci ok. 3,2 miliona razy
jaśniej niż dzienna gwiazda Ziemi. Może to oznaczać, że jest ona
najjaśniejszą gwiazdą w Drodze Mlecznej, jaką kiedykolwiek udało
się zaobserwować.

Obecnie za najjaśniejszą gwiazdę w Galaktyce uważana jest Eta Carina, która świeci ok. 4,7 razy mocniej niż Słońce, jednak astronomowie nie są do końca pewni tego oszacowania i sugerują, że nowoodkryta "peonia" może być równie jasna lub nawet jaśniejsza niż Eta Carina.

Oba obiekty charakteryzują się dużą niestabilnością i krótkim, w kosmicznej skali, życiem. Ich istnienie może w najbliższym czasie (w ciągu kilku milionów lat) zakończyć się eksplozją, jako supernowa lub nawet hibernowa, stając się gwiazdą neutronową, bądź - co przy tak dużej masie (pond 100 mas Słońca) bardzo możliwe - czarną dziurą. JPO

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy o nagłówkach w internecie: kiedyś zwięzłość, teraz klikalność

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera