Pierwszy "polski" medal igrzysk olimpijskich

Sto lat temu, 18 lipca 1908 r., w igrzyskach olimpijskich w
Londynie, reprezentujący USA George Gaidzik zdobył brązowy medal w
skokach do wody. To był pierwszy "polski" medalista olimpijski,
bowiem Jerzy Gajdzik pochodził z rodziny polskich emigrantów w
Stanach Zjednoczonych.

W konkursie skoków z trampoliny trzymetrowej Gaidzik (Gajdzik) zajął trzecie miejsce, ex aequo z Niemcem Gottlobem Walzem. Zresztą konkurencję tę zdominowali skoczkowie niemieccy. Złoty medal zdobył Niemiec Albert Zuerner - 85,5 pkt, srebrny jego rodak Kurt Behrens - 85,3 pkt; Gaidzik z Walzem mieli po 80,8 pkt.

George William Gaidzik (22.02.1885 - 25.08.1938 r.) zajął ponadto 5. miejsce w skokach z wieży. Uczestniczył także w igrzyskach 1912 r. w Sztokholmie, ale już z mniejszym powodzeniem. W skokach z trampoliny był dopiero ósmy, w skokach z wieży (w tej specjalności był trzykrotnym mistrzem USA w l. 1909-1911) zupełnie mu się nie powiodło... Zginął w katastrofie łodzi motorowej na jeziorze Michigan 25 sierpnia 1938 r.

Pierwsze, już "oficjalne", medale igrzysk Polacy zdobyli dopiero w 1924 r. w Paryżu, w debiucie olimpijskim Polski. Przez lata trwały spory, kto był pierwszym polskim medalistą olimpijskim, bowiem te pierwsze medale polscy olimpijczycy zdobyli w ostatnim dniu igrzysk, 27 lipca 1924 r. Kolarze torowi - Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz zajęli drugie miejsce w wyścigu drużynowym na dystansie 4 km (czas 5.23,0).

Gdy stali na podium, na torze w Vincennes, usłyszeli z megafonów, że jeździec, porucznik Adam Królikiewicz, na koniu "Picador", został brązowym medalistą konkursu skoków. I to on pierwszy odebrał swój medal w Colombes, choć był tym "drugim" medalistą. Organizatorzy zawodów kolarskich... zapomnieli (przez pomyłkę) udekorować polskich kolarzy medalami, które wręczono im już po oficjalnych uroczystościach. Tak więc pierwszymi medalistami byli kolarze, ale pierwszym - wręczonym - medalem dla Polaków, był brązowy krążek olimpijski porucznika Królikiewicza. PC

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera