Historia i kultura

Wystawa o Krzemieńcu w Muzeum Niepodległości

<strong>&quot;Krzemieniec - miasto wielkiej tęsknoty&quot; - taki tytuł nosi wystawa poświęcona historii kresowego miasta, którą oglądać można w warszawskim Muzeum Niepodległości. </strong>Ekspozycja przywołuje przedwojenny klimat Krzemieńca, małego kresowego miasteczka, w którym przenikały się wpływy polskie, żydowskie i ukraińskie. Miasto znane jest jako miejsce urodzenia Juliusza Słowackiego, słynne było też Liceum Krzemienieckie zwane Atenami Wołyńskimi - wzorowa szkoła założona przez Tadeusza Czackiego i Hugo Kołłątaja.

Miasto leży na skraju Wyżyny Podolskiej, w długim jarze, wśród pasma niewysokich gór o skalistych szczytach i stromych zboczach. W pobliżu Krzemieńca jest jedno miejsce szczególne, które urosło do rangi symbolu miasta. Jest to góra Bony, z której wierzchołka roztacza się widok na gmachy Liceum, wieże kościołów i dachy domów. Na górze Bony są malownicze ruiny zamku zburzonego w 1648 roku przez kozaków Krzywonosa. Ze zgromadzonych na warszawskiej wystawie zdjęć wynika, że góra Bony i rozpościerający się z niej widok należały do najchętniej fotografowanych obiektów.

Autorami zgromadzonych na wystawie prac są nie tylko znani artyści związani z Krzemieńcem, jak Stanisław Sheybal i Henryk Hermanowicz czy Ryszard Karpicki, ale też uczniowie krzemienieckiego liceum, które wyposażone było w pracownię fotograficzną.

Spora grupa fotografii ukazuje położone w kotlinie miasto o gęstej zabudowie z białymi budynkami liceum. "Miasto siedzi w dole ze swoimi najdziwaczniejszymi na świecie uliczkami, ze swoimi dworkami +z nieprawdziwego zdarzenia+, opatrzonymi mnóstwem ganeczków ze słupkami, galeryjek, schodków, przygórków, stryszków, przybudówek - wszystkie w spiczastych czapach łamanych, wysokich dachów" - pisała Helena Boguszewska o architekturze Krzemieńca.

Współczesny obraz Krzemieńca, ślady jego nostalgicznej przeszłości można zobaczyć na wystawie na zdjęciach Walentyny Tomczuk i Anny Macegi. Prezentowane są też fotografie niewielu Polaków, którzy po wojnie pozostali w Krzemieńcu.

W Warszawie od 1972 roku działa Koło Krzemieńczan przy Towarzystwie Przyjaciół Warszawy. To właśnie członkowie tego towarzystwa zgromadzili prezentowane na wystawie pamiątki, które składają się na Kolekcję Krzemieniecką przy Muzeum Niepodległości.

Wystawa będzie czynna do 5 października. ASZW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera