Między 20 a 23 sierpnia 2008 roku we wsi Kawęczynek na Roztoczu
Zachodnim odbędzie się kolejny Ogólnopolski Zlot Miłośników
Astronomii (OZMA). To już dwunasta edycja jednego z
najpopularniejszych spotkań polskich astronomów-amatorów.
"Nasza impreza nie jest typowym zlotem astronomicznym, ma raczej charakter +star party+" - wyjaśnia Marek Nikodem z Pałucko- Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego PPSAE "Grupa Lokalna", głównego organizatora imprezy.
Gościem specjalnym XII OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008 będzie gen. Mirosław Hermaszewski. Z tej okazji przewidziana jest wystawa pt. "Dogonić Kosmos" w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie oraz specjalny pokaz filmu "Ciężar nieważkości".
Ponadto w programie zlotu znajdzie się między innymi: X Piknik Meteorytowy pod kierunkiem Andrzeja S. Pilskiego z udziałem Krzysztofa Sochy, Marcina Cimały (Polandmet), Jacka Drążkowskiego i Stanisława Jachymka, prelekcje i wykłady, filmy, wystawy, giełda sprzętu i akcesoriów astronomicznych, giełda meteorytów oraz nocne obserwacje. Tradycyjnie przyznane będą również nagrody "Grand OZ" w kategoriach: Astrofotografia - NAJLEPSZE ZDJĘCIE NIEBA 2007/2008 i Budowa lub modernizacja sprzętu obserwacyjnego.
Zlot odbędzie się w ośrodku wypoczynkowym "Przystanek Kawęczynek", na Roztoczu Zachodnim, we wsi Kawęczynek (woj. lubelskie). Ośrodek znajduję się 25 km od Zamościa i po 6 km od Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Ze względu na doskonałe warunki obserwacyjne organizatorzy zachęcają do zabrania własnego sprzętu obserwacyjnego.
Organizatorami OZMA 2008 są: Urząd Gminy Szczebrzeszyn, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, Ośrodek Wypoczynkowy "Przystanek Kawęczynek", Andrzej i Monika Rzemieniak i Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna.
Zgłoszenia lub pytania dotyczące zlotu należy kierować na adres poczty elektronicznej: doorsiarz@tlen.pl. Informacji o zlocie są dostępne także w serwisie interesowym PPSAE, pod adresem http://www.ozma.astronomia.pl. JPO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.