Wirus HIV doprowadza do długotrwałej reakcji zapalnej naszego
organizmu. Naukowcy z Amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób
Zakaźnych odkryli, że w ten sposób upośledza działanie nie tylko
limfocytów T, ale również produkujących przeciwciała limfocytów B
- pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma "Journal
of Experimental Medicine".
W swojej najnowszej pracy naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases wykazali, że wirus HIV podobnie \\'wykańcza\\' inny rodzaj ważnych dla układu odpornościowego limfocytów B, komórek produkujących przeciwwirusowe przeciwciała.
U większości osób zarażonych wirusem HIV, ale nie otrzymujących leków antyretrowirusowych, wirus namnaża się i zaburza prawidłowe działanie układu immunologicznego, między innymi właśnie krążących we krwi limfocytów B. Takie zmęczone przeciwciała nie są w stanie syntetyzować skutecznych w walce z patogenem przeciwciał i stan chorego pogarsza się.
Autorzy pracy podkreślają, że przy opracowywaniu szczepionki mającej spowolnić rozwój wirusa HIV trzeba będzie wziąć pod uwagę to, w jaki sposób wirus zaburza działanie limfocytów B. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.