Raróg górski trafił do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu

Raróg górski, czyli drapieżny ptak z rodziny sokołowatych,
zamieszkał w Leśnym Parku Niespodzianek (LPN) w Ustroniu w
Beskidzie Śląskim. Trafił tu z jednego z niemieckich ogrodów
zoologicznych - poinformowali pracownicy Parku.

Raróg ma ledwie trzy tygodnie, a już stał ulubieńcem pracowników i zwiedzających. Na razie jest wielkości młodej kury. Obecnie mieszka w specjalnie zaaranżowanym gnieździe i jest bardzo żarłoczny. Pracownicy poświęcają mu sporo czasu, by przyzwyczajał się do ludzi. W niedalekiej przyszłości - podobnie jak inne ptaki w LPN - raróg będzie uczestniczył w pokazach ptaków drapieżnych.

Raróg górski żyje między innymi w południowej Europie, północnej Afryce i Azji Mniejszej. Ma brązowe upierzenie z rdzawym czubkiem głowy. W naturze poluje na ptaki wielkości gołębia. Gnieździ się w załomach skalnych. Rzadziej zakłada gniazdo na ziemi.

Pracownicy parku poinformowali, że wraz z rarogiem do Ustronia dotarły: bielik amerykański, sokół indyjski, kanie czarne i biały jenot.

Leśny Park Niespodzianek działa na górze Równica w Beskidzie Śląskim. Powstał w lesie bukowym, który rozciąga się na południowym stoku góry. Część przyrodnicza parku pozostaje pod ścisłą ochroną. Turyści mogą w nim odpocząć na łonie przyrody i przede wszystkim obserwować dzikie zwierzęta. Na terenie parku znajdują się między innymi jelenie szlachetne, daniele, muflony, jelenie Sicka, dziki, koza karłowata, sarny, a także ptaki drapieżne. SZF

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera