Depresja po udarze - wsparcie psychiczne ważniejsze niż leki

Depresja jest poważnym, ale zaniedbywanym problemem zdrowotnym u
pacjentów, którzy przeszli udar mózgu. Jednak psychiczne wsparcie
udzielane chorym daje lepsze efekty niż leki na depresję -
zaobserwowali naukowcy z Niemiec.

O wynikach ich badań informuje serwis internetowy EurekAlert.

Konsekwencją udaru mózgu może być nie tylko niesprawność fizyczna, ale również obniżenie nastroju, a nawet depresja. Lekarze często mają kłopot z oceną, czy problem jest na tyle poważny, że wymaga leczenia. Z drugiej strony wiadomo, że odpowiednia terapia depresji nie tylko przywraca równowagę psychiczną, ale odgrywa też ważną rolę w poprawie kondycji fizycznej chorego.

Jak wykazały najnowsze analizy naukowców z Niemieckiego Instytutu ds. Jakości i Skuteczności Opieki Medycznej, u pacjentów z depresją po udarze trzeba bardzo ostrożnie stosować leki przeciwdepresyjne. Nie dają one bowiem dobrych efektów, za to mogą powodować różne skutki uboczne i zwiększają ryzyko interakcji z innymi medykamentami. Dotyczy to zwłaszcza starszych osób, które często zażywają już wiele innych lekarstw.

Nie wiadomo, na przykład, jak leki przeciwdepresyjne wpływają na ryzyko upadków czy drgawek u pacjentów po udarze, gdyż nie są oni włączani do wielu testów nad lekami.

Jak podkreśla dyrektor Instytutu, Peter Sawicki, wracanie pacjenta po udarze do zdrowia zależy w dużej mierze od jego samopoczucia i motywacji. Depresja może w tym przeszkadzać. Zdaniem badacza, skuteczność leczenia depresji u osób, które przeszły udar, zależy przede wszystkim od wsparcia psychicznego udzielanego pacjentom oraz ich najbliższym. Sukces można osiągnąć tylko dzięki aktywnej współpracy chorego i jego rodziny z lekarzami, pielęgniarkami, psycho- i fizjoterapeutami, konkluduje. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera