<strong>Mundur oficerski, rzeczy osobistego użytku i szereg innych pamiątek otrzymało Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie</strong> (Wielkopolska) od rodzin norweskich żołnierzy, więzionych w tej miejscowości w czasie okupacji hitlerowskiej.
"Muzeum otrzymało m.in. nóż, kubki, kartki świąteczne, korespondencję, fotografie, furażerkę i okulary lotnicze" - poinformowała kierownik miejscowego Muzeum Regionalnego, Mirosława Rzepecka. Dodała, że pamiątki po norweskich żołnierzach gromadzone są od 1985 r. Jedną ze stałych ekspozycji jest wystawa pt. "Oficerowie norwescy w oflagu XXI-C".
Wśród wielu pamiątek podarowanych przez rodziny z Norwegii są dokumenty z lat obozowych, książki, dyplomy, zdjęcia, rysunki wykonane przez jeńców w czasie ich uwięzienia, wspomnienia członków obozowej orkiestry. W oparciu o eksponaty muzealne, przeprowadzane są lekcje historii dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z materiałów archiwalnych i opracowań korzystają też studenci piszący prace dyplomowe. W ciągu roku wystawę odwiedza średnio pięć tysięcy osób, w tym wielu Norwegów.
Ostrzeszowscy samorządowcy współpracują z kombatantami II wojny światowej i ich rodzinami od ponad 25 lat.
W latach 1940-1945 w Ostrzeszowie więziono żołnierzy z 22 krajów. Miejscowość była wtedy nazywana "miastem za drutami". ZAK
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.