Kryształowe czaszki z British Museum w Londynie i Smithsonian
Institution w Waszyngtonie są fałszywe, podobnie jak i czaszka z
muzeum Quai Branly w Paryżu - poinformował przegląd archeologiczny
"Journal of Archaeological Science".
Naukowcy, którzy zbadali czaszki, stwierdzili, że zostały one wyrzeźbione i wygładzone narzędziami ery przemysłowej.
Na świecie istnieje 12 "kryształowych czaszek", przypisywanych Majom lub Aztekom, które na rynku dzieł sztuki pojawiły się pod koniec XIX wieku. Dziewięć z nich znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów.
Czaszka z Londynu, która ma 15 cm wysokości, została zakupiona przez British Museum w 1897 roku, została wykonana na tokarce, a oczodoły i nozdrza wykonano wiertarką. Diament i korund były ponadto aplikowane żelaznymi i stalowymi narzędziami. Takimi narzędziami wygładzano jej powierzchnię, co udowodniły badania pod mikroskopem elektronowym.
Wreszcie, odkryte małe nieregularności w kwarcu, pozwalają przypuszczać, że kwarc, z którego zrobiona jest czaszka z muzeum w Londynie, pochodzi z Alp, Brazylii lub Madagaskaru.
12 kryształowych czaszek do tej pory otacza aura tajemnicy. Opowieści o niezwykłych właściwościach spowodowały powstanie wielu legend.
Najpopularniejsza z nich opowiada o 13 kryształowych czaszkach Majów, które należy zebrać razem, by uchronić świat przed zniszczeniem w 2012 roku. (PAP)
dki/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.