
<strong>Dzięki 24 najwyższej klasy stacjom sejsmicznym uwadze polskich naukowców nie ujdzie żaden wstrząs, a prognozowanie aktywności sejsmicznej pozwoli bezpiecznie lokować ważne obiekty, na przykład elektrownie atomowe - uznano na konferencji zorganizowanej w <a href="http://www.igf.edu.pl/" title="Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.">Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.</a></strong> Trzęsienia ziemi należą do najniebezpieczniejszych naturalnych katastrof. Najpotężniejsze z odnotowanych trzęsień miały siłę około 9 stopni w skali Richtera, niektóre powodowały wielkie fale tsunami.
W Polsce katastrofalne trzęsienia ziemi nie występowały w przeszłości i nie wystąpią w przyszłości - mówił prof. Aleksander Guterch z Instytutu Geofizyki PAN. - Jednak do słabszych wstrząsów dochodzi cały czas. Na świecie co roku zdarza się jedno wielkie trzęsienie, kilkanaście poważnych oraz 2-3 miliony mikrowstrząsów.
21 września roku 2004 w Kaliningradzie doszło do wstrząsu, który spowodował uszkodzenia budynków w południowo-wschodniej Polsce. W listopadzie tego samego roku nieco słabsze wstrząsy spowodowały szkody budowlane na Podhalu.
Dzięki monitorowaniu aktywności wydzielonych regionów Polski powstaną sejsmiczne mapy. Można będzie określić, jakie obszary są najbezpieczniejsze sejsmicznie i lokować tam ważne i wrażliwe obiekty przemysłowe, na przykład elektrownie jądrowe.
Naukowcy z Instytutu Geofizyki skonstruowali w tym celu wykorzystujące najnowsze technologie 24 stacje sejsmiczne, pozwalające na bieżąco kontrolować monitorowany obszar. Cztery z nich to urządzenia stacjonarne, pozostałych 20 - przenośne, komunikujące się z centralą za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej. Polska sieć stacji sejsmicznych będzie współpracować z podobnymi służbami w Europie Zachodniej i Skandynawii.
Stacje są umieszczane w miejscach oddalonych od dróg czy zakładów przemysłowych, aby wstrząsy wytwarzane przez przejeżdżające samochody czy pracujące maszyny nie zakłócały pomiarów. Jak czułe są te urządzenia, mogli się przekonać uczestnicy konferencji - wystarczyło tupnąć nogą, by zainstalowana w instytucie stacja odnotowała wyraźny ślad na wykresie.
Całe przedsięwzięcie badawcze jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wniosek Ministra Środowiska. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.