
Coraz ważniejszą rolę w badaniach ekonomicznych dotyczących
polskiej i światowej gospodarki odgrywa Narodowy Bank Polski
(NBP). Dla zintensyfikowania tych badań powołany został w jego
strukturach Instytut Ekonomiczny. Ważną misją NBP jest również
wspieranie badań ekonomicznych w innych ośrodkach - przypomniał
prezes NBP Sławomir Skrzypek 4 lipca podczas inauguracji trzeciej
edycji konferencji Warsaw International Economic Meeting (WIEM).
Temat wiodący pierwszej sesji plenarnej konferencji brzmiał: "Recent Developments In Financial Economics". Gospodarzem obrad, które odbyły się 5 i 6 lipca, był Uniwersytet Warszawski. Konferencja, z udziałem dziekana WNE UW prof. dr. hab. Tomasza Żylicza odbywała się w języku angielskim.
Instytut Ekonomiczny odpowiada za przygotowywanie prognoz makroekonomicznych. Powołano go w 2007 roku po powstaniu Rady Naukowej NBP i Zespołu ds. Zarządzania Strategicznego w NBP. Rada Naukowa NBP opiniuje plan badań naukowych banku i ocenia jego realizację, przygotowuje analizy i ekspertyzy na potrzeby zarządu i prezesa, a także rekomenduje tematy badań naukowych, w zakresie których fundowane są stypendia. Instytut Ekonomiczny zaczął działać w 2008 roku pod kierownictwem Ryszarda Kokoszczyńskiego. Przejął wówczas zadania Departamentu Analiz Makroekonomiczno- Strukturalnych (DAMS) oraz Biura Badań Makroekonomicznych (BBM).
Podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań w zakresie polityki pieniężnej oraz przygotowywanie analiz dla Rady Polityki Pieniężnej. Składa się z biur: Badań, Badań Stosowanych, Strategii Polityki Pieniężnej, Prognoz i Projekcji, Cen i Inflacji; Finansów Publicznych, Instytucji i Regulacji; Gospodarki Światowej i Europejskiej Integracji Gospodarczej oraz Przedsiębiorstw, Gospodarstw Domowych i Rynków.
Instytut w szczególności prowadzi badania ekonomiczne z zakresu mechanizmów transmisji monetarnej, cykliczności procesów ekonomicznych, czynników i mechanizmów wzrostu gospodarczego oraz inne badania zgodne z priorytetami NBP. Bada również metody ilościowe wykorzystywane w bankach centralnych, zajmuje się metodyką prognozowania i podstawami nowych narzędzi modelowania polityki pieniężnej. Opracowuje, aktualizuje i utrzymuje modele makroekonomiczne i inne narzędzia analityczne wspierające realizację zadań NBP w zakresie polityki pieniężnej i wzrostu gospodarczego. Prowadzi prace związane z projektowaniem polityki pieniężnej, opracowuje projekcję makroekonomiczną, analizuje procesy cenotwórcze, zmiany cen i inflację, wpływ sytuacji w sektorze finansów publicznych na politykę pieniężną, otoczenie zewnętrzne gospodarki i koniunktury międzynarodowej.
Przygotowuje też prognozy wskaźników makroekonomicznych oraz materiały analityczne na potrzeby zarządzania rezerwami dewizowymi. Analizuje sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i rynków, m.in. na podstawie własnych badań ankietowych, oraz wpływ instytucji ekonomicznych na funkcjonowanie i rozwój gospodarki. Opracowuje projekty założeń polityki pieniężnej oraz sprawozdań z jej realizacji, a także, we współpracy z departamentami, raporty o inflacji, informacje miesięczne dotyczące inflacji i stanu koniunktury. UCZ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.