Instytut Ekonomiczny NBP w badaniach naukowych nad gospodarką

Coraz ważniejszą rolę w badaniach ekonomicznych dotyczących
polskiej i światowej gospodarki odgrywa Narodowy Bank Polski
(NBP). Dla zintensyfikowania tych badań powołany został w jego
strukturach Instytut Ekonomiczny. Ważną misją NBP jest również
wspieranie badań ekonomicznych w innych ośrodkach - przypomniał
prezes NBP Sławomir Skrzypek 4 lipca podczas inauguracji trzeciej
edycji konferencji Warsaw International Economic Meeting (WIEM).

Jak informuje NBP, idea organizowania corocznych konferencji WIEM powstała w gronie absolwentów dwóch czołowych polskich uczelni ekonomicznych - Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (WNE UW) oraz Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Na konferencje zapraszani są również młodzi ekonomiści pracujący za granicą, zwłaszcza polskiego pochodzenia. Jest to więc stałe forum integrujące młodych ekonomistów polskich i pracujących w zagranicznych ośrodkach, umożliwiające im wymianę poglądów na najważniejsze problemy współczesnej ekonomii.

Temat wiodący pierwszej sesji plenarnej konferencji brzmiał: "Recent Developments In Financial Economics". Gospodarzem obrad, które odbyły się 5 i 6 lipca, był Uniwersytet Warszawski. Konferencja, z udziałem dziekana WNE UW prof. dr. hab. Tomasza Żylicza odbywała się w języku angielskim.

Instytut Ekonomiczny odpowiada za przygotowywanie prognoz makroekonomicznych. Powołano go w 2007 roku po powstaniu Rady Naukowej NBP i Zespołu ds. Zarządzania Strategicznego w NBP. Rada Naukowa NBP opiniuje plan badań naukowych banku i ocenia jego realizację, przygotowuje analizy i ekspertyzy na potrzeby zarządu i prezesa, a także rekomenduje tematy badań naukowych, w zakresie których fundowane są stypendia. Instytut Ekonomiczny zaczął działać w 2008 roku pod kierownictwem Ryszarda Kokoszczyńskiego. Przejął wówczas zadania Departamentu Analiz Makroekonomiczno- Strukturalnych (DAMS) oraz Biura Badań Makroekonomicznych (BBM).

Podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań w zakresie polityki pieniężnej oraz przygotowywanie analiz dla Rady Polityki Pieniężnej. Składa się z biur: Badań, Badań Stosowanych, Strategii Polityki Pieniężnej, Prognoz i Projekcji, Cen i Inflacji; Finansów Publicznych, Instytucji i Regulacji; Gospodarki Światowej i Europejskiej Integracji Gospodarczej oraz Przedsiębiorstw, Gospodarstw Domowych i Rynków.

Instytut w szczególności prowadzi badania ekonomiczne z zakresu mechanizmów transmisji monetarnej, cykliczności procesów ekonomicznych, czynników i mechanizmów wzrostu gospodarczego oraz inne badania zgodne z priorytetami NBP. Bada również metody ilościowe wykorzystywane w bankach centralnych, zajmuje się metodyką prognozowania i podstawami nowych narzędzi modelowania polityki pieniężnej. Opracowuje, aktualizuje i utrzymuje modele makroekonomiczne i inne narzędzia analityczne wspierające realizację zadań NBP w zakresie polityki pieniężnej i wzrostu gospodarczego. Prowadzi prace związane z projektowaniem polityki pieniężnej, opracowuje projekcję makroekonomiczną, analizuje procesy cenotwórcze, zmiany cen i inflację, wpływ sytuacji w sektorze finansów publicznych na politykę pieniężną, otoczenie zewnętrzne gospodarki i koniunktury międzynarodowej.

Przygotowuje też prognozy wskaźników makroekonomicznych oraz materiały analityczne na potrzeby zarządzania rezerwami dewizowymi. Analizuje sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i rynków, m.in. na podstawie własnych badań ankietowych, oraz wpływ instytucji ekonomicznych na funkcjonowanie i rozwój gospodarki. Opracowuje projekty założeń polityki pieniężnej oraz sprawozdań z jej realizacji, a także, we współpracy z departamentami, raporty o inflacji, informacje miesięczne dotyczące inflacji i stanu koniunktury. UCZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera