Historia i kultura

Sprawa ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego

<strong>Jeśli będzie decyzja zarówno czynników rządowych jak i kościelnych w kwestii ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego to Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (OPWiM) podejmie się takiego zadania</strong> - powiedział sekretarz generalny Rady Andrzej Przewoźnik.

Wtorkowy "Dziennik" napisał, że "ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego, która daje nadzieję na wyjaśnienie zagadki jego śmierci, może nastąpić w najbliższych tygodniach". Jak twierdzi gazeta, "w podległej rządowi Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa powstaje plan przygotowania operacji. Teraz wszystko zależy od decyzji premiera".

"Jeśli dojdzie do konsensusu pomiędzy stroną rządową i kościelną to Rada jako instytucja rządowa, odpowiadająca za sprawy grobów i cmentarzy wojennych podejmie się takiej operacji" - dodał Przewoźnik.

Dodał, że Rada ma w tym zakresie duże doświadczenie, bo prowadziła ekshumacje w różnych miejscach, w różnych krajach oraz - jak podkreślił Przewoźnik - ma specjalistów, którzy potrafią taką rzecz przeprowadzić.

Zdaniem sekretarza Rady ważna jest w tym zakresie wiążąca decyzja. "Jak będzie decyzja, to dopiero wtedy Rada będzie mogła dokładnie i precyzyjnie wypowiadać się w kwestii ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego, a zwłaszcza w jakim tempie i w jakim zakresie to będzie zrobione oraz jako długo to potrwa" - dodał.

Jak na razie - powiedział Przewoźnik - były prowadzone różnego rodzaju rozważania w tym zakresie, bo jest to problem, który co jakiś czas się pojawia. "Gdyby dziś zaistniała taka sytuacja, żeby ktoś Radzie zlecił przygotowanie całej takiej operacji, to wiemy jak się zachować i jak działać, gdyż Rada ma już pewne rzeczy sprawdzone i przemyślane" - dodał sekretarz Rady OPWiM. SKZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Brud, smród i epidemie – tak wyglądała Warszawa. Zmienił to William Lindley

  • Dolina Atico; Ogólny widok stanowiska El Curaca. Źródło: prof. Józef Szykulski

    Cmentarzysko ofiar brutalnego najazdu sprzed wieków odkryli polscy archeolodzy w Peru

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera