Krótsze przerwy między miesiączkami mogą sygnalizować menopauzę

Krótsze niż zwykle przerwy między miesiączkami u kobiet w wieku 42-
52 lata mogą być pierwszym objawem menopauzy - wynika z artykułu
na łamach pisma "Obstetrics & Gynecology".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanu Iowa w Iowa City, którzy przez 3 lata śledzili stan zdrowia 804 Amerykanek. Kobiety miały prowadzić dokumentację na temat miesiączek. Regularnie pobierano też od nich próbki moczu, aby sprawdzić czy jajeczkują.

Badania wykazały, że krótkie przerwy między miesiączkami - krótsze niż 21 dni - były częste u kobiet, u których zaczęła się menopauza, przy czym, aż 44 proc. ich krwawień nie miała związku z jajeczkowaniem.

Z kolei, dłuższe przerwy między miesiączkami - ponad 36 dni - były typowe dla późniejszej fazy menopauzy i aż dwie trzecie z nich nie była związana z owulacją. Kobiety, które krwawiły bardzo krótko (krócej niż 4 dni) lub bardzo długo (ponad tydzień) również często miały cykle bez owulacji.

Natomiast panie, które miały obfite miesiączki najczęściej regularnie jajeczkowały.

Zdaniem autorów pracy, oznacza to, że wydłużenie lub skrócenie przerw między miesiączkami oraz samych miesiączek może mieć związek z zaburzeniami jajeczkowania, natomiast silne krwawienia miesięczne nie są spowodowane zmianami hormonalnymi i muszą mieć inną przyczynę. Występują one częściej na przykład u kobiet, które są otyłe lub mają mięśniaki, tj. łagodne guzy macicy. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera