Ultraszybkie wyłączniki próżniowe dla trakcji kolejowej nagrodzone

<p><strong>Dwa złote medale zdobyły podczas 80. edycji Międzynarodowych Targów Poznańskich: Innowacje – Technologie – Maszyny Polska 2008 opracowania powstałe w Katedrze Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej we współpracy z ZAE WOLTAN Sp. z o.o. </strong>Nagrodzono ultraszybki wyłącznik próżniowy prądu stałego typu DCN-L oraz prototyp doświadczalny ultraszybkiego, synchronizowanego wyłącznika próżniowego prądu przemiennego typu SVB przeznaczonego dla podstacji i taboru kolei dużych prędkości zasilanych napięciem przemiennym.</p>

Obydwa nagrodzone wyłączniki były wystawione w Salonie TRANSPORTA.

W Międzynarodowych Targach Poznańskich, w tegorocznej edycji ITM Polska 2008 uczestniczyło blisko 1400 firm z 34 krajów.

Jak podkreśla prof. Marek Bartosik kierownik Katedry Aparatów Elektrycznych - Honoruje się w ten sposób targowe eksponaty, lecz splendor jest udziałem także twórców i producenta - produkt ze znakiem Złotego Medalu MTP jest bowiem gwarancją jakości.

"Wyłącznik próżniowy prądu stałego typu DCN-L produkowany seryjnie przez WOLTAN na licencji PŁ, jest przeznaczony dla lokomotyw elektrycznych zasilanych napięciem stałym i niezwykle skutecznie chroni przed awariami, zwłaszcza silniki trakcyjne - informuje rzecznik PŁ Ewa Chojnacka. - Jest on nowością w skali światowej i nie ma dotychczas odpowiedników konstrukcyjnych na rynkach światowych".

Jak wyjaśnia, zasada działania wyłączników DCN-L jest całkowicie odmienna od zasady działania wyłączników magnetowydmuchowych, dotychczas stosowanych w obwodach trakcji elektrycznej.

"Przy użyciu wyłączników DCN-L zwarcia są z reguły przemijające i liczba awarii znacząco maleje. Do ich budowy użyto neutralnych środowiskowo materiałów i najlepszych jakościowo podzespołów dostępnych na rynkach światowych - informuje. - Dlatego wyłączniki te są bezobsługowe w granicach ich trwałości mechanicznej, a także są całkowicie neutralne środowiskowo. Spełniają na poziomie światowym wymagania norm zarówno z zakresu elektrotechniki, jak i ochrony środowiska".

Zdecydowane ograniczenie liczby i skutków awarii oznacza zarazem wzrost niezawodności taboru trakcyjnego, ograniczenie liczby zakłóceń ruchu pociągów, poprawę płynności ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Prócz tego zintegrowany system ograniczania przepięć zastosowany w wyłącznikach DCN-L eliminuje konieczność stosowania innych odgromników w pojazdach trakcyjnych, a więc i prace modernizacyjne w tym zakresie stają się zbędne. Oszczędności powyższe będą się kumulowały również głównie u użytkowników, stanowiąc istotny czynnik obniżający koszty eksploatacyjne systemów trakcji elektrycznej.

Przemysłowy prototyp doświadczalny ultraszybkiego, synchronizowanego wyłącznika próżniowego prądu przemiennego typu SVB przeznaczony jest dla podstacji i taboru kolei dużych prędkości zasilanych napięciem przemiennym.

W Polsce planowane jest rozpoczęcie budowy takiej kolei za ok. 2 lata, na trasie Warszawa, Łódź, węzeł Kalisz, a dalej 2 odgałęzienia: do Wrocławia oraz przez Poznań do innych krajów europejskich.

"Wyłączniki SVB mają budowę modułową, umożliwiającą w typowych granicach dostosowywanie ich przestrzennego układu do wymiarów cel w rozdzielnicach podstacji i pojazdów trakcyjnych - tłumaczy rzecznik. - Trwałość łączeniowa wyłącznika SVB jest wielokrotnie większa niż wyłączników tradycyjnych, szczególnie w warunkach zwarciowych. Jeden wyłącznik SVB staje się więc równoważnikiem eksploatacyjnym wielu próżniowych wyłączników niesynchronizowanych, eliminując konieczność ich zakupu. Alternatywą dla użytkowników jest więc zakup 1 wyłącznika SVB zamiast ok. 20 wyłączników klasycznych". BSZ

PAP - Nauka w Polsce

tot





Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera