Nagrodzono ultraszybkie łódzkie wyłączniki

Ultraszybkie wyłączniki serii DCN/DCN-L to najszybciej działające i najskuteczniej ograniczające prądy zwarciowe trakcyjne wyłączniki na świecie. Są przy tym całkowicie neutralne dla środowiska naturalnego, bowiem żadne istotne zewnętrzne efekty emisyjne, termiczne, radiacyjne, akustyczne, elektromagnetyczne, nie występują przy wyłączaniu zwarć w próżni. Dzięki temu wpływają na niezawodność ruchu i poprawę bezpieczeństwa pasażerów.<strong> Za opracowanie &quot;Ultraszybkich wyłączników próżniowych prądu stałego dla podstacji i lokomotyw trakcji kolejowej&quot; grupa naukowców z Politechniki Łódzkiej (PŁ) odebrała 25 czerwca Nagrodę Gospodarczą Wojewody Łódzkiego.</strong>

"Wyłączniki starego typu, magnetowydmuchowe, osiągnęły kres możliwości technicznych i w coraz mniejszym stopniu odpowiadają wzrastającym wymaganiom, którym mogą sprostać tylko nowe metody wyłączania. Wyniki prac prowadzonych w Katedrze Aparatów Elektrycznych pozwalają stwierdzić, że w tej dziedzinie polska myśl techniczna zyskała kilkuletnią przewagę nad konkurencją w skali światowej" - mówi kierownik katedry, prof. nadzw. PŁ dr hab. inż. Marek Bartosik.

W kategorii "Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii" sukces odnieśli: dr hab. inż. Marek Bartosik, mgr inż. Janusz Borsiak, dr inż. Ryszard Lasota, mgr inż. Piotr Polak, mgr inż. Andrzej Szubko, dr inż. Franciszek Wójcik. Zespół tworzyli wynalazcy i badacze z Katedry Aparatów Elektrycznych PŁ i Zakładu Aparatury Elektrycznej WOLTAN Sp. z o.o. w Łodzi.

"Szybkie podjęcie naszej oferty naukowej i wdrożeniowej przez polski przemysł zaowocowało stworzeniem unikatowej w skali świata generacji ultraszybkich wyłączników prądu stałego, przeznaczonych dla trakcji miejskiej oraz kolejowej, wykorzystujących nowe zasady działania wyłączanie prądu stałego" - wyjaśnia Bartosik.

W Katedrze Aparatów Elektrycznych PŁ od wielu lat rozwijane są badania podstawowe i stosowane w dziedzinie nowych, ultraszybkich metod wyłączania silnych prądów stałych. Jak podkreśla rzeczniczka uczelni Małgorzata Trocha, mają one doniosłe znaczenie techniczne i ekonomiczne dla rozwoju nowoczesnej trakcji elektrycznej w kraju i na świecie.

Wynalazcy tłumaczą, że ultraszybkie wyłączniki prądu stałego mają ogromną jakościową przewagę techniczną nad wyłącznikami starego typu. Jeden wyłącznik DCN/DCN-L stanowi równoważnik eksploatacyjny dla co najmniej kilku wyłączników klasycznych.

Ta supernowoczesna technika ma ogromne znaczenie dla rozwoju elektrycznej trakcji kolejowej, umożliwiając skuteczną ochronę taboru trakcyjnego i wprowadzanych do praktyki półprzewodnikowych urządzeń do rozruchu oraz hamowania impulsowego i odzyskiwanie energii. Eksperci oceniają, że będzie przez lata przynosić znaczące korzyści ekonomiczne i otwierać nowe możliwości eksportowe, stawiając polskich twórców i producenta wyłączników ZAE WOLTAN w czołówce światowej. UCZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera