
<strong>Prof. Jerzy Hołowiecki</strong>, wybitny hematolog i transplantolog szpiku kostnego oraz specjalista chorób wewnętrznych, <strong>otrzymał tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. </strong>Wygłaszając laudację prof. Wiesław Jędrzejczak z WUM powiedział, że najprawdopodobniej najważniejszą decyzją, jaką podjął prof. Hołowiecki po ukończeniu studiów medycznych w 1961 roku, była decyzja o tym, że poświęci swój talent hematologii. "W tamtych czasach był to wybór bardzo trudny, bo chorzy na nowotwory krwi żyli wówczas po kilka dni, tygodni, najwyżej miesięcy" - podkreślił prof. Jędrzejczak.
Jak podkreślił, dziś, między innymi dzięki wkładowi prof. Hołowieckiego, jedną trzecią z nich można wyleczyć, a kolejnej jednej trzeciej przedłużyć życie o kilka lat.
"Lekarz ma trzy misje: musi przeglądać literaturę i wdrażać nowości; na ramionach gigantów nauki budować swoje osiągnięcia oraz udostępnić je dużej grupie ludzi. Profesor Hołowiecki spełnił wszystkie te warunki" - powiedział prof. Jędrzejczak.
Jak przypomniał, prof. Hołowiecki założył Klinikę Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego prace pozwoliły wprowadzić oryginalne i skuteczne metody leczenia chorych na ostre białaczki. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego, co stworzyło nową szansę dla chorych na nowotwory krwi. Zorganizował też Polską Grupę Białaczkową, która zajmuje się wdrażaniem najnowocześniejszych metod leczenia białaczek. Dzięki niej skuteczność leczenia tych nowotworów w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie.
W wykładzie wygłoszonym z okazji nadania wyróżnienia prof. Hołowiecki podkreślił, że wielki postęp w zakresie nowych leków na nowotwory krwi nie zahamował rozwoju przeszczepów szpiku. "Mamy do czynienia ze wspaniałym synergizmem tych dwóch metod, który będzie służył człowiekowi" - podkreślił.
Prof. dr hab. Jerzy Hołowiecki urodził się 8 maja 1937 r. w Warszawie. Dyplom lekarza zdobył w 1962 na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej. Specjalizację z hematologii uzyskał w 1977 r. W 1993 r. został profesorem zwyczajnym.
Utworzył i prowadził od 1996 r. Polską Szkołę Hematologii, zorganizował też największy w kraju ośrodek transplantacji szpiku.
Zasiada w wielu radach naukowych. Jest autorem ponad 450 publikacji naukowych, w tym opracowań oryginalnych programów leczenia białaczek oraz nowych metod transplantacji szpiku. Zasiada w komisjach redakcyjnych kilku czasopism naukowych.
Posiada wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Prof. Hołowiecki interesuje się fotografią i filmem amatorskim, tenisem oraz majsterkowaniem. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.