Historia i kultura

Wystawa "Artyści żydowscy w Krakowie 1873-1939"

140 dzieł - obrazy olejne, grafiki i rzeźby twórców żydowskich związanych z Krakowem i krakowską Akademią Sztuk Pięknych można zobaczyć na otwartej w sobotę w ramach <strong>18. Festiwalu Kultury Żydowskiej </strong>wystawie w Starej Synagodze.

Wystawę "Artyści żydowscy w Krakowie 1873-1939" zorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Publiczność może zobaczyć prace twórców znanych jak Maurycy Gottlieb, Mojżesz Kisling i Artur Nacht- Samborski i mniej znanych - Leona Lewkowicza czy Józefa Badowera.

"Chcieliśmy przypomnieć o ludziach, którzy tworzyli w Krakowie bardzo prężne środowisko artystyczne" - powiedział PAP kurator wystawy Eugeniusz Duda.

Jak dodał pośród prezentowanych prac niewiele jest takich, które poruszają żydowską tematykę, bo choć malarze sięgali po nią, to nie ograniczali się wyłącznie do niej i nie zamykali się we własnym środowisku. "Próbujemy zerwać ze stereotypowym wyobrażeniem. Pokazujemy, że artyści żydowscy żyjący w Krakowie reprezentowali ważne i interesujące nurty w sztuce polskiej i europejskiej" - podkreślił Duda.

Obrazy pochodzą z 26 muzeów i kolekcji prywatnych z całej Polski. Autorką scenariusza ekspozycji jest Natasza Styrna.

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, ambasadora Izraela w Polsce Davida Pelega, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusza Jakubowicza.

Wystawa potrwa do końca października. WOS

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera