Złote nitki

Nowo opracowana metoda pozwala na łatwe i stosunkowo tanie
tworzenie pozłacanych poliestrowych nici, które właściwościami
elektrycznymi praktycznie nie różnią się od cienkich drutów
wykonanych całkowicie ze złota. Taki materiał może być
wykorzystany w przemyśle odzieżowym do dekoracji strojów oraz jako
element elektronicznych tkanin (tzw. e-tkanin).

"Od kilku lat, różne tkaniny są bardzo intensywnie badanie pod kątem możliwości stworzenia całych systemów elektronicznych wewnątrz tkanych materiałów, które pozwalałyby na monitorowanie stanu zdrowia człowieka" - wyjaśnia doktor A. Schwartz z Ghent University (Belgia).

Jednym z głównych, jak nie najważniejszym, członów takiego systemu jest układ przekazywania na dalsze odległości sygnałów elektrycznych, czyli trywialny kabel elektryczny.

Choć wydaje się to bardzo proste - wystarczy wpleść w tkaninę cienki jak bawełniana nić złoty kabel - to jednak takie rozwiązanie, nie jest optymalne zarówno z ekonomicznego (wysoka cena złota), jaki praktycznego punktu widzenia (złote nitki podrażniają skórę).

Ponieważ złoto jest jednym z najlepiej przewodzących metali, powszechnie dostępnych, biokompatybilnych i nie wywołujących alergii, naukowcy z Ghent University opracowali metodę pozłacania nici poliestrowych, by te wykazywały właściwości elektryczne złotych nitek, zachowując jednocześnie ważne cechy poliestru (takie jak elastyczność, niska cena produkcji, wysoka wytrzymałość mechaniczna itp.).

Metoda zakłada modyfikację typowego włókna poliestrowego, poprzez naniesienie na jego powierzchnię przewodzącego prąd elektryczny polipirolu, następnie osadzenie na tak zmienionym włóknie cienkiej warstwy miedzi, by ostatecznie całość pokryć warstewką złota za pomocą dość tradycyjnej techniki chemicznej EPM (ang. electroless plating method).

Tak spreparowane włókno poliestrowe ma grubość około 0,1 mm, a jego powierzchnia jest pokryta nieomal w całości (96 procent) warstwą złota. Choć na powierzchni włókna złota jest bardzo mało, to jednak utworzona z niego tkanina ma wyraźny błyszczący złoty kolor, a co ważniejsze, doskonale przewodzi prąd elektryczny. Dodatkowo, jak twierdzi doktor A. Schwartz, choć materiał jest pozłacany, to zastosowana w tym celu technika, jest na tyle doskonała, iż zapewnia wysoką trwałość i odporność mechaniczną cienkiej warstwy złota.

Wyniki prac badawczych zaprezentowane zostały na międzynarodowej konferencji "Smart Materials, Structures&Systems", jaka odbywała się w minionych dniach we Włoszech. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz/kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera