Wykorzystując zmodyfikowaną metodę elektroprzędzenia można
zsyntetyzować sztuczne włókna zawierające dodatek wielościennych
nanorurek węglowych o bardzo wysokim przewodnictwie prądu
elektrycznego. Materiał ten idealnie nadaje się do tworzenia
elektronicznych tkanin, czyli tkanin przewodzących, na powierzchni
których integrować można układy elektroniczne.
Głównym założeniem e-tkanin jest konieczność doskonałego przewodnictwaáprądu elektrycznego.
Jednym z rozwiązań jest zaprezentowane przez dr Tae Jin Kang z Seoul National University (Korea) na międzynarodowej konferencji naukowej "Smart Materials, Structures&Systems" syntetyczne silnie przewodzące prąd elektryczny włókno, z którego można tkać e-tkaniny.
Nowe włókno tworzone jest za pomocąámetody elektroprzędzenia, czyli przędzenia włókien polimerowych w polu elektrycznym. Podczas procesu przędzenia do polimeru nośnego utworzonego z poliakrylonitrylu, który ulega uformowaniu w cienkie włókno w polu elektrycznym, dodawany jest roztwór zawierający wielościenne nanorurki węglowe. Wielościenne nanorurki węglowe (MWCNTs - ang. mutliwalled carbon nanotubes) dobrze przewodzące prąd elektryczny, to utworzone z atomów węgla płaszczyzny zwinięte w rulon, nałożone jedna na drugą.
MWCNT by lepiej i mocniej łączyły się z poliakrylonitrylem zostały wstępnie aktywowane kwasem, co skutkuje pojawieniem się grup kwasowych na powierzchni nanorurek, umożliwiając powstanie mocnych chemicznych połączeń pomiędzy dwoma elementami tworzącymi hybrydowe włókno. Nowe włókno doskonale przewodzi prąd elektryczny, jest elastyczne i tanie w produkcji, a zastosowana metoda jego syntezy pozwala na bezproblemowe zwiększenie produkcji ze skali laboratoryjnej do skali przemysłowej.
Jak twierdzi dr T. J. Kang, materiał ten może stać się ciekawą alternatywą dla przewodzących prąd elektryczny metalizowanych włókien polimerowych (pokrywanych cienką warstwą złota czy też srebra), gdyż jego produkcja nie wymaga zastosowania drogich metali (ograniczone zasoby naturalne), tym samym przy zwiększeniu skali produkcji koszt syntezy powinien systematycznie się zmniejszać. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz/kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.