Stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki imatinib (Gleevec) może
pomóc także osobom z udarem mózgu - informuje "Nature Medicine".
Tkankowy aktywator plazminogenu (tPA) to najskuteczniejszy obecnie lek podawany pacjentom z udarem niedokrwiennym - jeśli zostaje podany w ciągu trzech pierwszych godzin po wystąpieniu objawów, może doprowadzić do rozpuszczenia blokującego naczynia mózgowe zakrzepu. Jednak podany za późno potrafi wywołać niebezpieczne krwawienie do mózgu. Między innymi dlatego TPA podaje się zaledwie około 3 procentom osób z udarem.
Naukowcy z Ludwig Institute for Cancer Research oraz University of Michigan Medical School wykazali, że szkodliwemu działaniu tPA może zapobiec lek na białaczkę - imatinib (Gleevec). Jak wykazały badania na myszach, imatinib znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawień po podaniu tPA, nawet gdy ten ostatni jest podawany w pięć godzin po wystąpieniu objawów udaru.
Wkrótce powinny się rozpocząć badania kliniczne z udziałem ludzi. Korzystny wpływ imatinibu wynika z jego działania na czynnik wzrostu PDGF-CC, który kontroluje działanie bariery krew - mózg, chroniącej tkankę mózgową przed szkodliwymi wpływami substancji zawartych we krwi. Pod wpływem tPA bariera ta zaczyna "przeciekać" - imatinib przywraca jej szczelność wiążąc się z receptorem PDGFR alfa, przy czym nie przeszkadza to w działaniu tPA.
Udar mózgu należy do najczęstszych przyczyn zgonu. Objawy wskazujące na udar mózgu to:
-Nagłe zdrętwienie albo osłabienie twarzy, ręki lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała; -Nagła dezorientacja, trudności z mówieniem lub rozumieniem mowy; -Nagłe trudności z widzeniem na jedno lub obydwoje oczu; -Nagle występujące trudności z chodzeniem, równowagą, koordynacją; -Nagły, silny ból głowy bez wyraźnej przyczyny. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.