Nowa ścieżka poznawcza w Suwalskim Parku Krajobrazowym

<strong>&quot;U źródeł Szeszupy&quot; to nowa ścieżka poznawcza, która powstała w Suwalskim Parku Krajobrazowym (SPK).</strong> Ścieżka ma 6 km i prowadzi z Malesowizny do Łopuchowa (Podlaskie).

"U źrodeł Szeszupy" jest szóstą ścieżką poznawczą w Suwalskim Parku Krajobrazowym, gdzie dotąd najbardziej popularna była ścieżka "Doliną Czarnej Hańczy".

Szeszupa jest rzeką polsko-litewskiego pogranicza. Na terenie Litwy pokonuje odległość 236 km, płynie przez terytorium Rosji i tam łączy się z wodami Niemna. Na obszarze Polski jest tylko 27- kilometrowy odcinek tej rzeki, ale tutaj właśnie w Turtulu, znajduje się jej źródło.

Ścieżka "U źródeł Szeszupy" rozpoczyna się w Malesowiźnie, nieopodal źródlisk rzeki. Idąc ścieżką można zobaczyć cmentarz ewangelicki w Szeszupce, łąki i zagłębienie Szeszupy. Kończy się ona przy cmentarzu ewangelickim w Łopuchowie. Długość całej trasy wynosi 6 km.

"Ścieżka jest opowieścią o rzece płynącej pośród polodowcowego krajobrazu Suwalskiego Parku Krajobrazowego, o mijanych po drodze mokradłach, torfowiskach i łąkach w jej dolinie oraz o losach ludzi, którym przyszło żyć u jej źródeł" - powiedziała dyrektor SPK Teresa Świerubska.

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 r. jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Położony jest na Pojezierzu Litewskim w mezoregionie Pojezierze Wschodniosuwalskie. Obejmuje Zagłębienie Szeszupy i tereny otaczające jez. Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce. BUR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: człowiek nie ma powodu bać się wilków

  • Fot. Adobe Stock

    Przyrodnicy i aktywiści apelują do europosłów, by zagłosowali przeciwko osłabieniu ochrony wilka w UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera