Zmarł prof. Witold Karczewski

<strong>22 czerwca w wieku 77 lat zmarł w Warszawie wybitny neurofizjolog, pierwszy przewodniczący Komitetu Badań Naukowych prof. Witold Karczewski</strong>. Witold Karczewski urodził się 30 sierpnia 1930 r. we Lwowie. Był absolwentem warszawskiej Akademii Medycznej. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1971 r., a po ośmiu latach - profesora zwyczajnego.

Karczewski w 1989 r. został członkiem Komitetu Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, a w roku 1990 został wybrany na przewodniczącego Komisji Badań Podstawowych Komitetu. W latach 1991-1995 był przewodniczącym powstałego w jego miejsce Komitetu Badań Naukowych - członkiem Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję w składzie 4 kolejnych rządów: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej i Waldemara Pawlaka.

Pełnił wiele funkcji, m.in. był przewodniczącym Rady Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki, członkiem Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk, przez wiele lat pracował w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN kierował Zakładem Neurofizjologii. Współzakładał w 1980 r. Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk; po reaktywowaniu Towarzystwa zawieszonego w tanie wojennym wybrany został na jego prezesa. W okresie 1982-1989 działał w Tajnym Społecznym Komitecie Nauki, który m.in. w 1985 r. opracował raport "Polska w 5 lat po Sierpniu"; był jego współautorem.

Karczewski w latach 1953-1981 należał do PZPR. Później był bezpartyjny. DSR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Diabetolog: brak refundacji leków na otyłość to problem, który powinien wybrzmieć

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy opracowali krystaliczną postać chlordiazepoksydu – leku na stany lękowe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera