Uznański-Wiśniewski z orbity: reprezentuję was wszystkich, 40 milionów Polaków

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 24.06.2025
EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 24.06.2025

Reprezentuję was wszystkich, 40 milionów Polaków. Zabieram wasze serca, wasze waszą nadzieję ze sobą i czuję, że wszyscy mi tutaj towarzyszycie – powiedział w czwartek Sławosz Uznański-Wiśniewski z pokładu kapsuły Dragon, która zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

W czwartek firma Axiom Space zorganizowała połączenie na żywo z kapsułą Dragon, którą czworo członków misji Ax-4, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski, leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

"Drogie Polki, drodzy Polacy, mówię do was z niskiej orbity okołoziemskiej. Jesteśmy na pokładzie kapsuły Grace. (…) Tutaj przylecieliśmy, żeby reprezentować was wszystkich, nasze kraje, w tym również Polskę. Ja jestem reprezentantem was wszystkich i lecimy na Międzynarodową Stację Kosmiczną po to, żeby wykonywać nasze eksperymenty technologiczne, pokazywać naszą technologię, jednocześnie przygotowywać przyszłość technologiczną Polski, nie tylko dla nas, ale dla całego sektora kosmicznego, dla nowej generacji inżynierów, którzy będą wkraczać na rynek" – powiedział polski astronauta. (PAP)

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  08.08.2025. Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa Cezary Szczepański (L), minister nauki Marcin Kulasek (C) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (P) podczas konferencji prasowej nt. inauguracji projektu SPARK, 8 bm. w budynku Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Celem projektu Satellite Platform for Advancement of Research and Knowledge (SPARK) jest opracowanie i wyniesienie na orbitę eksperymentalnego satelity badawczego. PAP/Albert Zawada

    Sieć Łukasiewicz będzie testować polskie technologie w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda IMAP pomyślnie przeszła końcowy test

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera