USA/ Spada liczba zgonów z powodu nowotworów, ale rośnie ich wykrywalność wśród kobiet ludzi młodych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od ponad 20 lat w USA stale spada liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych, niepokojąca wzrasta jednak ich wykrywalność wśród kobiet i ludzi młodych – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Raka (NCI).

Raport obejmuje lata 2001-2022. Zwraca się w nim uwagę, że wykrywalność nowotworów została zakłócona podczas pandemii Covid-19, jednak stały trend powrócił po jej zakończeniu. Charakteryzuje go ogólny spadek wykrywalności i zgonów z powodu chorób otworowych, co jest zasługą zmiany stylu życia oraz badań przesiewowych, pozwalających wykryć nowotwór na wcześniejszym etapie rozwoju.

"Spadła liczba palaczy papierosów, a wraz z tym mniej jest przypadków oraz zgonów z powodu raka płuc, pęcherza moczowego oraz krtani" – podkreśla się w raporcie, opublikowanym także na łamach pisma "Cancer". Jego autorzy zaznaczają, że spadek zachorowań na raka płuc miał największy wpływ na ogólne zmniejszenie się śmiertelności z powodu schorzeń onkologicznych w USA. Nowotwór ten jest jednym z najbardziej śmiertelnych, oprócz na przykład raka trzustki.

Nadal wzrasta zachorowalność na raka trzustki oraz nerki, co jest wiązane z coraz bardziej narastającą w Stanach Zjednoczonych otyłością. Zwiększa się też wykrywalność raka piersi, wątroby oraz cewki moczowej u kobiet oraz raka jelita grubego i odbytu wśród ludzi młodych, poniżej pięćdziesiątego roku życia.

Najnowszy raport potwierdza tendencję częstszego wykrywania chorób nowotworowych wśród kobiet oraz u młodych dorosłych. Amerykanki w średnim wieku są obecnie bardziej narażone na zachorowanie z tego powodu aniżeli w podobnym wieku Amerykanie, choć jeszcze do niedawna było odwrotnie. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS) młode kobiety są nawet dwukrotnie bardziej zagrożone chorobą nowotworową aniżeli mężczyźni.

Najszybciej wzrasta wśród kobiet zachorowalność na raka żołądka oraz raka piersi, co może być związane z niekorzystną zmianą stylu życia, głównie z otyłością i nadużywaniem alkoholu oraz późnym macierzyństwem. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wyraźnie spadł poziom rtęci w atmosferze

  • Adobe Stock

    Sierra Leone/ Gwałtowny wzrost zachorowań na ospę małpią wywołał obawy w całej Afryce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera