Pierwszy zarodek kangura z zapłodnienia pozaustrojowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Australijski zespół po raz pierwszy w historii stworzył pierwsze kangurze zarodki z pomocą zapłodnienia in vitro (IVF). To ważny krok w kierunku ratowania różnych gatunków torbaczy przed wyginięciem – podkreślają naukowcy.

Specjaliści z University of Queensland opisali swoje osiągnięcie na łamach magazynu "Reproduction, Fertility and Development".

„Australia jest domem dla największej liczby gatunków torbaczy na świecie, ale ma również najwyższy wskaźnik wymierania ssaków” – zwraca uwagę autor badania dr Andres Gambini. - Naszym ostatecznym celem jest wspieranie ochrony zagrożonych torbaczy, takich jak koale, diabły tasmańskie, wombaty szorstkonose oraz lotopałanki Leadbeatera”.

W swoim projekcie naukowcy ocenili rozwój kangurzych komórek jajowych i plemników prowadzony w warunkach laboratoryjnych.

Później utworzyli zarodki za pomocą mikroiniekcji plemnika do cytoplazmy (ICSI) – techniki polegającej na bezpośrednim wstrzyknięciu pojedynczego plemnika do dojrzałej komórki jajowej.

„Ponieważ kangury szare występują w nadmiernej liczebności, pobraliśmy ich komórki jajowe i plemniki, aby wykorzystać je jako model do adaptacji naszej technologii zarodkowych stosowanej już u zwierząt hodowlanych i ludzi” – wyjaśnia dr Gambini.

„Dostęp do tkanek torbaczy jest wyzwaniem, ponieważ są one słabiej zbadane, niż zwierzęta hodowlane (...). Obecnie udoskonalamy techniki zbierania, hodowli i przechowywania komórek jajowych oraz plemników torbaczy. Pracując nad metodami ochrony, dążymy do zabezpieczenia materiału genetycznego tych unikalnych i cennych zwierząt na przyszłość” – dodaje specjalista.

Na razie jednak naukowcom nie udało się doprowadzić do porodu kangura z IVF.

„Choć trudno podać dokładny harmonogram, to dzięki stałej współpracy, finansowaniu i dalszym postępom technologicznym mamy nadzieję, że narodziny torbacza poprzez zapłodnienie in vitro mogą stać się rzeczywistością w ciągu dekady. Nasz sukces w hodowli zarodków kangurów jest niezwykle satysfakcjonujący, stanowiąc zwieńczenie wielu lat nauki, badań i współpracy” – mówi dr Gambini.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: branża piłkarska odpowiada za emisję takiej ilości CO2, jak cała Austria

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w mózgach zmarłych odkryto nanoplastik w ilości odpowiadającej jednej plastikowej łyżeczce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera