Przy nadwyżce surowców rolnych w Polsce, przetworzenie ich na m.in. na bioetanol zwiększy bezpieczeństwo kraju - mówił na środowej konferencji prasowej ws. podpisania porozumienia z Politechniką Warszawską minister rolnictwa Czesław Siekierski. Współpraca ma obejmować m.in. promowanie wytwarzania paliw odnawialnych w rolnictwie.
Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi podpisało w środę porozumienie z Politechniką Warszawską, Wydziałem Silników i Maszyn Roboczych(SiMR).Obejmuje ono m.in.: realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych; promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie. Dokument został podpisany przez ministra Czesława Siekierskiego i dziekana prof. Piotra Przybyłowicza.
Chodzi o opracowanie technologii, która pozwoliła by na zasilanie silników o zapłonie iskrowym czystym etanolem, a także o znacznego zwiększenia udziału etanolu jako dodatku do powszechnie stosowanych paliw konwencjonalnych – benzyny, ew. oleju napędowego.
Współpraca z uczelnią jest istotna, "bo korzystamy z wiedzy, która jest dorobkiem Politechniki" - podkreślił minister. "Trochę nas zaskakuje, że dotychczas tak mało zrealizowaliśmy w zakresie zwiększenie wykorzystania zużycia bioetanolu w paliwach" - mówił.
Siekierski zwrócił uwagę na trudną sytuację na rynku energetycznym, który podlega licznym zewnętrznym wpływom. Stąd przy tej dużej nadwyżce produkcji rolnictwa celowe jest przetwarzanie surowców rolnych na enegię. Dodał, że w ubiegłym roku był problem na rynku zbóż i część ziarna zamiast eksportować można by przetworzyć na energię.
Zauważył też, że jak największe przetwarzanie surowców na odnawialne źródła energii, wzmacnia bezpieczeństwo - nie tylko w aspekcie militarnym, ale także energetycznym i żywnościowym.
Prof. Przybyłowicz zaznaczył, że temat wykorzystania paliw odnawialnych w silnikach samochodowych jest znany od lat. Jako pierwsza masowo tą technologię wykorzystała podczas kryzysu energetycznego w latach 70-tych Brazylia, ale i Europie znana jest etylina E-85, czyli paliwo zawierające 85 proc. udział bioetanolu. W Polsce w ubiegłym roku wprowadzona została etylina E-10 - dodał.
Szef wydziału SiMR podkreślił, że na tej współpracy wszyscy będą wygrani, bo chodzi o to by w łatwy i tani sposób przystosować silniki aut do wykorzystania takiego paliwa i zarazem do rozwiązania problemów z nadwyżkami surowców w rolnictwie.
Zdaniem Dyrektora Generalnego MRiRW Bogusława Wijatyka, jest to projekt innowacyjny wpisujący się w polska prezydencję. Zapowiedział, że zespół naukowców uczelniprzerobi agregat prądotwórczy, który jest zasilany benzyną, tak by mógł on być pracować na czystym bioetanolu. Taki „demonstrator energii” powstanie w ciągu 2 miesięcy i będzie modelem pokazywanym wszystkim zainteresowanym. (PAP)
awy/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.