Brazylia/ W 2024 r. obszar spalonych i wyciętych lasów Amazonii zwiększył się o blisko 500 proc.

Pożar lasu na brzegu rzeki Xingu, Amazonia, Brazylia, fot. Adobe Stock
Pożar lasu na brzegu rzeki Xingu, Amazonia, Brazylia, fot. Adobe Stock

Podczas 2024 r. obszar lasów zniszczonych wskutek pożarów i wycinki w Puszczy Amazońskiej zwiększył się wobec wcześniejszego roku o prawie 500 proc., oszacował brazylijski Instytut Człowieka i Środowiska Amazonii (Imazon). Jedną z przyczyn zwiększonej liczby pożarów była pogłębiająca się, ekstremalna susza.

Według szacunków biologów z ośrodka badawczego, który od ponad 30 lat zajmuje się sytuacją Amazonii, dotychczas w puszczy nie stwierdzono tak dużej skali wylesiania wskutek pożarów oraz wycinki drzew.

Łącznie od stycznia do grudnia ub.r. w następstwie pożarów oraz wycinki drzew obszar zdegradowanych drzewostanów amazońskich wyniósł 36,4 tys. km2, czyli był większy o prawie 500 proc. w porównaniu do 2023 r. - sprecyzowali brazylijscy naukowcy w komunikacie przekazanym agencji Lusa.

Potwierdzenie nienotowanych wcześniej strat w drzewostanach Amazonii uzyskano dzięki obliczeniom na podstawie zdjęć puszczy, wykonanych z ujęć satelitarnych - przekazała Larissa Amorim z instytutu Imazon.

Najbardziej na statystykach zniszczeń w Amazonii zaciążyły dane z sierpnia i września 2024 r. "W okresie tym obszar zniszczeń w amazońskich lasach był większy o ponad 1000 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy w 2023 r." - wyjaśniła Amorim.

Zgodnie ze statystykami brazylijskiego ośrodka badawczego dotychczas rekordowym okresem pod względem degradacji lasów amazońskich wskutek pożarów i wycinki drzew był 2017 r., kiedy to zniszczono obszar blisko 11,5 tys. m2 drzewstanów.

Według badania prowadzonego przez Imazon drastyczny wzrost zniszczeń w Puszczy Amazońskiej w ub.r. to efekt nasilającej się od 2022 r. ekstremalnej suszy w tej części Ameryki Południowej. Niedobory wody i wysuszenie gruntu są zdaniem biologów brazylijskiego ośrodka badawczego głównym powodem rekordowo wysokiego wzrostu strawionego obszaru lasów przez ogień.

Dane Imazon potwierdzają też naukowcy z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Przestrzeni (Inpe), którzy odnotowali, że nigdy jeszcze w Amazonii w ciągu jednego roku nie pojawiło się tak dużo pożarów. Szacunki Inpe dowodzą, że w 2024 r. wybuchło ponad 140,3 tys. pożarów, czyli o 42 proc. więcej wobec wcześniejszego roku.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Przeszczep bakterii jelitowych może pomóc pacjentom z nowotworami

  • Fot. Adobe Stock

    Wirus Zika przyciąga komary

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera