W sobotę i niedzielę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się "Weekend z kryptologią". Organizatorzy przygotowali warsztaty edukacyjnego i kryptologiczne gry planszowe oraz spotkania z ekspertami. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
W trakcie zbliżającego się weekendu Muzeum II Wojny Światowej zaprezentuje replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz plansze obrazujące schemat pracy jednego z rotorów (wirników) urządzenia.
Jak zdradza rzeczniczka MIIWŚ Aleksandra Trawińskia, towarzyszyć temu będzie prezentacja wybranych eksponatów - urządzeń łączności z okresu II wojny światowej. Będzie także można zapoznać się wydawnictwami poświęconymi Enigmie i polskim kryptologom.
W programie "Weekendu z kryptologią" są również warsztaty edukacyjne i kryptologiczne gry planszowe oraz projekcja filmu "Sekret Enigmy".
Zaplanowano też spotkania z ekspertami, m.in. Timem Flackiem i Halem Evansem z Uniwersytetu Cambridge. Wygłoszą oni wykład pt. "Bringing the Polish Cyclometer back to life", gdzie skupią się na prezentacji zrekonstruowanego polskiego Cyklometru i zasadach jego działania.
Dr Bartosz Naskręcki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentuje wykład pt. "Poznański przełom Enigmy i jego wpływ na kryptologię powojenną najnowszą", z kolei prof. Jacek Tebinka z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawi wykład pt. "Znaczenia złamania Enigmy".
W trakcie trwającego "Weekendu z kryptologią" w budynku muzeum dostępna będzie strefa edukacyjna. Centrum Szyfrów Enigma zaprezentuje repliki historycznych urządzeń szyfrujących. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób z użyciem grzebienia kryptolog kpt. WP Jan Kowalewski złamał sowiecki szyfr "Rewolucja", co wpłynęło na powodzenie strony polskiej w bitwie warszawskiej 1920 r.
Zaprezentowane zostaną także historyczne i współczesne urządzenia pozwalające na prowadzenie zaszyfrowanej łączności radiowej.
"Weekend z kryptologią" odbędzie się w sobotę i niedzielę. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia można pobrać w kasach, biletomatach bądź on-line ze strony muzeum.(PAP)
pm/ dki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.